Kuva

Pienet uutiset 2015 keskustelu

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
creativelunacy
Viestit: 61
Liittynyt: 30.7.2012

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja creativelunacy » 22.2.2015 18:15

kew kirjoitti:...
Tuttavapiirissä on henkilö joka on pidemmän ajan paininut erittäin vakavien mielenterveysonglemien kanssa (ei liity hamppuun) ja useiden ja pitkien psykoosien jälkeen ovat aivot vhingoittuneet sen verran että henkilössä on tapahtunut huomattava muutos.


Psykoosin tuhoisuutta yhtään väheksymättä (en aiheesta tiedä yhtään paremmin), mutta mielenkiintoista olisi tietää mikä on psykoosilääkkeiden osuus tässä aivojen muutoksessa. Käsittääkseni ovat aivoille melko tuhoisia, vaikka apua tuovatkin(?).

lamppumies
Viestit: 120
Liittynyt: 12.2.2012

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja lamppumies » 23.2.2015 0:25

Viimeisen uutisen luettuani lähinnä tämä pisti miettimään:

– Ensimmäistä kertaa yli 10-vuotisella urallani ollaan tilanteessa, että huumausaineet ovat tulleet teidän ikäisten keskuuteen sellaisella voimalla, että virkavallalla, koulun henkilökunnalla ja vanhemmilla on herännyt huoli siitä, tuleeko teistä yhteiskuntakelpoisia ihmisiä

Ensinnäkin millä tavalla buddhan poltto tekeee ihmisestä yhteiskyntakelvottoman? Syrjäytyminen, psykoosit?


– Työssäni vakiokysymys oppilaille on tupakka- ja alkoholiaiheiden lisäksi ”Oletko kokeillut kannabista?”, ja valitettavan usein vastaus on kyllä, Mansikkalan yläkoulun ja yhteislukion terveydenhoitaja Tuula Reponen kertoo.


Mielstäni tämä on vain hyvä asia, nuoret ovat tajunneet että se perjantai pullo ja mäyris ei olekkaan enää niin kova juttu kun vuosikymmen sitten. Spliffit palaa ja kaikilla on hauskaa.

– 15 prosentin rajan ylittämistä pidetään vaarallisena, mutta Suomessa pitoisuudet paukkuvat yli tämän rajan.

Mistä tämä prosentti ollaan saatu? Käsittääkseni kannabiksessa on muitakin aineita kuin thc esim. cbd, minkä kaiken järjen mukaan pitäisi tasapainottaa vaikutusta..

Paljon jäin ihmettelemistä taas näiden lausuntojen jälkeen.

Viisammat voi jatkaa tästä jos jotain sanottavaa löytyy. Olen ymmälläni. :o

lamppumies
Viestit: 120
Liittynyt: 12.2.2012

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja lamppumies » 23.2.2015 1:41

Ryssä perkele!

Nimenomaan, mutta mites hitossa se on Suomen lipun alla purjehtinut? Kai kaikki sanktioit menee silti ryssälle?
Kiinnostuskakkuloita tässä juuri kiillottelen. 8)
E: Viitaten siis: Ryssä suomenlipulla purjehtimassa

Avatar
bakedbaker
Viestit: 229
Liittynyt: 13.11.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja bakedbaker » 23.2.2015 8:25

Lappeenrannan uutiset kirjoitti:Muualla alkoholin ja tupakan käyttö on vähentynyt kannabiksen käytön lisääntyessä, mutta Imatralla ei niinkään.


No mutta, tämähän on hieno juttu että koko Suomessa, poislukien Imatra, kannabiksen käyttö vähentää alkoholin ja tupakan käyttöä! :D Ikävä tietysti Imatran kannalta. :cry: Mikähän tämän eron selittää? Taitaa olla hyvin erilainen ja poikkeuksellinen paikkakunta.

Toivottavasti kaikki "emme tarvitse uutta päihdettä" tyypit lukee Lappeenrannan uutisia ja bongaa sieltä tämän että kannabis ei todellakaan tule lisäämään päihteiden käyttöä vaan korvaamaan haitallisempia päihteitä. (Sitten pitäisi enää keksiä miten asia ratkaistaan Imatralla.)

Avatar
Putkonen
Viestit: 240
Liittynyt: 2.5.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja Putkonen » 23.2.2015 18:32

Iäkäs nainen pyöritti isoa huumebisnestä

"Naisen katsottiin kasvattaneen hamppua pelkästään bisnesmielessä."
"Huumeet hän oli myynyt kuuden euron grammahintaan."

Nyt saivat suomen kannabis markkinat kuriin, täytyy olla ison luokan tekijä kun bisnestä pyörittää 6€/g.
Vaarallinen mummo kun vielä vankilaan veivät samantien. Vai olikohan tuolla jtn. muutakin taustalla...

hydra
1 tähti
1 tähti
Viestit: 752
Liittynyt: 22.4.2004

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja hydra » 23.2.2015 19:49

Putkonen kirjoitti:Iäkäs nainen pyöritti isoa huumebisnestä

"Naisen katsottiin kasvattaneen hamppua pelkästään bisnesmielessä."
"Huumeet hän oli myynyt kuuden euron grammahintaan."

Nyt saivat suomen kannabis markkinat kuriin, täytyy olla ison luokan tekijä kun bisnestä pyörittää 6€/g.
Vaarallinen mummo kun vielä vankilaan veivät samantien. Vai olikohan tuolla jtn. muutakin taustalla...


Uutisessa kiinnitti huomiota se, että sähkölaskun perustella arvioitiin paljonko oli kasvatettu.

Nainen itse vähätteli tekoaan ja arvioi kannabissadot huomattavasti pienemmiksi kuin poliisi. Hän muutti vielä kertomustaan oikeudessa ja väitti satojen määrän olleen huomattavasti pienempi kuin mitä hän oli kuulusteluissa myöntänyt.

Syyttäjä pystyi kuitenkin osoittamaan muun muassa tilan sähkölaskuilla, koska viljely oli alkanut.
(Iltalehti)

Avatar
Spena
Viestit: 235
Liittynyt: 17.7.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja Spena » 23.2.2015 20:01

Jo on mamma pistäny kukat kiertoon halvalla.
Mitenköhän tuon ikänen naisihminen on saannu kontakteja tuotteen eteenpäin viemiseen,tuskin paikallisella marttakerholla tuota asiaa hoidettu. :lol:

Avatar
dagga
1 tähti
1 tähti
Viestit: 505
Liittynyt: 24.3.2004

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja dagga » 23.2.2015 21:47

Jumalauta :shock: Hamppumummohan on omakustannehintaan tuottanut. Vaadin mielenosoitusta Mikkelin vankilan pihaan, että saadaan mummo ulos pytystä. :evil:

Spena kirjoitti:Jo on mamma pistäny kukat kiertoon halvalla.
Mitenköhän tuon ikänen naisihminen on saannu kontakteja tuotteen eteenpäin viemiseen,tuskin paikallisella marttakerholla tuota asiaa hoidettu. :lol:

navigaattori lipiäinen
Viestit: 249
Liittynyt: 18.6.2008

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja navigaattori lipiäinen » 23.2.2015 21:48

Spena kirjoitti:Jo on mamma pistäny kukat kiertoon halvalla.
Mitenköhän tuon ikänen naisihminen on saannu kontakteja tuotteen eteenpäin viemiseen,tuskin paikallisella marttakerholla tuota asiaa hoidettu. :lol:



Miksipä ei ? Nyky Martat ja eläkeläiset alkaa olla sitä sukupolvea että joukossa voi olla vaikka millaisia Woodstock veteraaneja. :pimp: :pimp: :mrgreen:
Älykäs ja humoristinen ,monitahoinen allekirjoitus lause.

swazitime
Viestit: 1021
Liittynyt: 26.2.2013

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja swazitime » 24.2.2015 7:41

navigaattori lipiäinen kirjoitti:...


Miksipä ei ? Nyky Martat ja eläkeläiset alkaa olla sitä sukupolvea että joukossa voi olla vaikka millaisia Woodstock veteraaneja. :pimp: :pimp: :mrgreen:


Niinpä! Ja ku kelaa suomen onnettomia eläkkeitä ni pieni lisätienesti on varmaan poikaa... Nyt tais vaan lähtee koti alta ku pitää korvaukset maksaa :?

thims
Viestit: 87
Liittynyt: 23.1.2015

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja thims » 24.2.2015 8:51

Ei tuossa iässä enää mitään lainoja maksella ja karhukirjeistä välitetä :mrgreen:

Viime aikoina on tullut useampikin uutinen, jossa on jouduttu suoraan linnaan ihan rajatapauksissa. 5 kiloa alemmilla määrillä ei oikeastaan voi joutua lusimaan ensikertalaisena eikä oikein missään rikoksissa ole tapana antaa asteikon yläpään tuomioita järjestäen. Vielä pari vuotta sitten kymppikerholaisillekin etsittiin lieventävät asianhaarat ehdottoman välttämiseksi. Mietityttää onko tuomituilla taustalla muuta uutisesta selviämätöntä rikollisuutta vai onko ylemmillä tahoilla tehty linjaus, että lakia pitää toteuttaa kaikessa ankaruudessaan kaupallisia viljelmiä kohtaan kukan kotimaisuusasteen hipoessa sataa prosenttia.

Vanhojen tekojen laskeminen mukaan kakkuun arviointiperusteisesti herättää sekin muistoja 90-luvulta, kun tällä vuosikymmenellä on ollut tapana mennä pienimmän vaivan kautta ja laskea tuomio sen mukaan mitä sillä hetkellä on ollut hallussa tai tulossa.

Avatar
bakedbaker
Viestit: 229
Liittynyt: 13.11.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja bakedbaker » 24.2.2015 10:02

thims kirjoitti:Mietityttää onko tuomituilla taustalla muuta uutisesta selviämätöntä rikollisuutta vai onko ylemmillä tahoilla tehty linjaus, että lakia pitää toteuttaa kaikessa ankaruudessaan kaupallisia viljelmiä kohtaan kukan kotimaisuusasteen hipoessa sataa prosenttia.


Näin voi olla, tai selitys voi olla myös Mikkeli, tai sitten tästä haluttiin tehdä varoittava esimerkki ikääntyvien keskuudessa -> eläkeläisten sivubisneksiä ja itselääkintää ei suvaita. :x

dagga kirjoitti:Vaadin mielenosoitusta Mikkelin vankilan pihaan, että saadaan mummo ulos pytystä. :evil:


Mennään vaan.


Kuva

"dullantuoksuinen mummo" :lol:

somnamnaa
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1112
Liittynyt: 7.7.2012

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja somnamnaa » 24.2.2015 12:12

lamppumies kirjoitti:mites hitossa se on Suomen lipun alla purjehtinut? Kai kaikki sanktioit menee silti ryssälle?

Ei kai siitä voi suomen valtiotakaan syyttää?
Monella "ryssällä" on suomessa kämppiä, autoja ja veneitä.
Jos ryssä olisi ajellut omalla autollaan joka on suomen rekkareissa ja kyydissä huumeita niin kenen syy silloin olisi?

psyphish
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 3139
Liittynyt: 15.3.2010

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja psyphish » 24.2.2015 16:27

Huvittaa puheet korkeista pitoisuuksista.. Noista ötökän syömistä risukasoista ei ainakaan mitään ennätysdänkkejä ole kasvanut. Mikkelin poliisi ilmeisesti ei tiedä kannabiksesta mitään. :think:

[edit] Muutenkin outoa, että henkilön nimikin julkaistiin lehdissä. Suoraan vankilaan vaikka tuomio ei ollut lainvoimainen? Taisi olla mikkelin korruptoituneilla sioilla rahan menekki pelkona.

Avatar
Danxter
Viestit: 262
Liittynyt: 10.1.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja Danxter » 26.2.2015 11:37

hydra kirjoitti:...

Uutisessa kiinnitti huomiota se, että sähkölaskun perustella arvioitiin paljonko oli kasvatettu.

...(Iltalehti)


Luetun ymmärtäminen.. Eihän tuossa määristä puhuttu, vaan ajankohdasta millon kasvatus oli aloitettu... :wink:

Avatar
bakedbaker
Viestit: 229
Liittynyt: 13.11.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja bakedbaker » 26.2.2015 13:35

psyphish kirjoitti:Muutenkin outoa, että henkilön nimikin julkaistiin lehdissä. Suoraan vankilaan vaikka tuomio ei ollut lainvoimainen?


Samaa mietin. Olisiko tässä SKY:n kannanoton paikka? Sen verran erikoinen ja mediahuomiota saanut tapaus. Joo en itse ole jäsen mutta saa kai sitä miettiä.

Sellainen olo että jotain voisi tehdä. Vaikka se mielenosoitus. Pitäisi vaan saada paljon porukkaa että se olisi edes jotenkin vakavasti otettava. Samalla reissulla voitaisiin pitää tiedotustilaisuus kannabiksen perusasioista Mikkeli-planeetan poliiseille ja Itä-Suomen käräjäoikeuden herrasväelle.

Avatar
cac
Viestit: 26
Liittynyt: 4.10.2011

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja cac » 2.3.2015 10:15

Hatsitatti kirjoitti:
Tällä hetkellä Viljaselle on määrätty puoli grammaa ”kukkaa” eli kannabiskasvin kukintoa vuorokaudessa. Annos on verrattain pieni, sillä kannabiksen viihdekäyttäjillä sama määrä saattaa kulua jopa yhdellä käyttökerralla.

Viljanen huomauttaakin, että hän ei ole koskaan tullut lääkkeestään niin sanotusti pilveen.

– Käytän kannabista syömällä sen. Minulla kipuihin toimii parhaiten se, että elimistö on kyllästetty kannabinoideilla mahdollisen tasaisesti.

Jotain annoksen suuruusluokasta kertoo myös se, että Viljanen saa ajaa autolla niin kuin ennenkin.

– Lääkkeen ja huumeen ero on juuri annostelu. Jos söisin tietyn määrän opiaattejani, niin pöllyynhän siitä tulee. Voi sanoa, että lääkkeestä tulee huume, kun annosta kasvatetaan, ja huumeesta lääke, kun annosta pienennetään.

Siis pystyykö kannabiksen kukinnosta saamaan kannabinoideja kehoonsa ilman sen kuumennusta? Kannabinoidit tässä tapauksessa auttavat koviin fyysisiin kipuihin. Ja tuo 0,5 grammaa on muutenkin yli puolet enemmän normaalista viihdekäyttöannoksesta.

Avatar
Avaravalo
Viestit: 151
Liittynyt: 23.3.2013

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja Avaravalo » 2.3.2015 10:31

cac kirjoitti:...
Siis pystyykö kannabiksen kukinnosta saamaan kannabinoideja kehoonsa ilman sen kuumennusta? Kannabinoidit tässä tapauksessa auttavat koviin fyysisiin kipuihin. Ja tuo 0,5 grammaa on muutenkin yli puolet enemmän normaalista viihdekäyttöannoksesta.


Kannabiksen voi syödä vaikka raakana, toimii. Luulisin tässä kuitenkin tarkoitettavan syömistä esim. leivottuna leivokseen tms.

Kun kannabiksen käyttö on jatkuvaa, kehittyy siihen toleranssi. Kun yhtä lajiketta käyttää paljon kehittyy myös lajikekohtainen toleranssi.
Tämän lisäksi kannabiksen päihdyttävyys ei ole suoraan korrelaatiossa lääkinnällisten ominaisuuksien kanssa.

Lääkeannosta ei tule sotkea viihdeannokseesi, eikä lääkeläyttöä voi verrata viihdekäyttöön.

flora420
Viestit: 768
Liittynyt: 13.11.2013

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja flora420 » 4.3.2015 19:55

Pisti silmään toi viimeinen uutinen, jossa otsikossa puhutaan kannabiksesta ja katkaisuhoidosta, mutta linkin alta löytyy asiaa sekakäytöstä ja huumepiikeistä. :doh:

Toimittaja varmaan luulee tosissaan että eka kannabispiikki voi tappaa.

0/5

Kole
Viestit: 17
Liittynyt: 27.11.2014

Re: Pienet uutiset 2015 keskustelu

ViestiKirjoittaja Kole » 4.3.2015 21:06

flora420 kirjoitti:Pisti silmään toi viimeinen uutinen, jossa otsikossa puhutaan kannabiksesta ja katkaisuhoidosta, mutta linkin alta löytyy asiaa sekakäytöstä ja huumepiikeistä. :doh:

Toimittaja varmaan luulee tosissaan että eka kannabispiikki voi tappaa.

0/5


Itsekkin mietin, että onko nyt mennyt puurot ja vellit toimittajalla sekaisin vai onko kyseessä tarkoitushakuinen pelottelu/deminisointi kun tungetaan piikkihuumeet kannabiksen kanssa samaan syssyyn. Lehden aikaisempien artikkelien perusteella en ihmettelisi, vaikka toimittaja tosissaan kannabispiikkeihin uskoisikin...


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 19 vierailijaa