Kuva

Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NYT!

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
nietcrimineel
Viestit: 89
Liittynyt: 1.2.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja nietcrimineel » 23.7.2013 22:06

Ei näkynyt ganjakojuja festareilla koska ne maksaa eikä rekisteröitymättömät yhdistykset saa kerätä rahaa. Kukaan yksityinen jolla rahaa on ei lähde niitä rahoittamaan koska rahoille halutaan vastinetta eikä sitä näistä jutuista saa. Olenkin yrittänyt sanoa SKY:n toimijoille että menkää kolmella jäsenellä sinne yhdistysrekisteriin vaikka marjanpoimintakerhona ja sen jälkeen muutatte nimen ja säännöt kannabisyhdistykseksi ja alatte keräämään kannattajakortteja puolueelle mutta kun ei mene perille niin ei mene. Hoitaisin jutun itse kondikseen mutta ei se täältä jumalan selän takaa käsin onnistu.
Siellä se kasvoi pellon laidassa ja siitä tuli aina niin hyvälle tuulelle.

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2461
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 24.7.2013 8:21

nietcrimineel kirjoitti:Olenkin yrittänyt sanoa SKY:n toimijoille että menkää kolmella jäsenellä sinne yhdistysrekisteriin vaikka marjanpoimintakerhona ja sen jälkeen muutatte nimen ja säännöt kannabisyhdistykseksi


Muuten hyvä idea, mutta yhdistyslain nojalla viranomainen voi näin takaportinkin kautta menetellessä puuttua peliin.

Yhdistyslaki, 8 Luku, 43 § kirjoitti:Lakkauttaminen ja varoitus

Yhdistyksen kotipaikan alioikeus voi syyttäjän, Poliisihallituksen tai yhdistyksen jäsenen kanteesta julistaa yhdistyksen lakkautetuksi:

1) jos yhdistys toimii olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja;

2) jos yhdistys toimii olennaisesti vastoin sen säännöissä määrättyä tarkoitusta; tai

3) jos yhdistys toimii vastoin 4 §:ssä tarkoitettua lupaa tai 35 §:n 3 momentin säännöstä.


Eli vetoavat kieltämispäätöksessään ykköskohtaan samalla byrokraatin logiikalla, jolla SKY:n rekisteröimispyrkimykset on tähän asti torpattu :x .
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

SKY:n marjanpoimintaosasto

ViestiKirjoittaja Kippari » 24.7.2013 17:48

nietcrimineel kirjoitti:Olenkin yrittänyt sanoa SKY:n toimijoille että menkää kolmella jäsenellä sinne yhdistysrekisteriin vaikka marjanpoimintakerhona ...


Eikös Humaania Päihdepolitiikkaa ry ole jo tällainen SKY:n toimijoiden marjanpoimintakerho?
Yhdistystä vetää TV:stä tuttu Kimmo Wilska joka on ollut vuosikymmenten ajan SKY:n hallituksessa, aktiivisena hamppumarsseilla ja joskus vihreiden kansanedustajaehdokkaanakin.

nietcrimineel
Viestit: 89
Liittynyt: 1.2.2013

Re: SKY:n marjanpoimintaosasto

ViestiKirjoittaja nietcrimineel » 24.7.2013 20:22

Kippari kirjoitti:...

Eikös Humaania Päihdepolitiikkaa ry ole jo tällainen SKY:n toimijoiden marjanpoimintakerho?
Yhdistystä vetää TV:stä tuttu Kimmo Wilska joka on ollut vuosikymmenten ajan SKY:n hallituksessa, aktiivisena hamppumarsseilla ja joskus vihreiden kansanedustajaehdokkaanakin.


Se on ry ja saisi järjestää keräyksiä mutta ei sitä jostain syystä tee. Vuosien hiljaiseloa viettänyt.
Siellä se kasvoi pellon laidassa ja siitä tuli aina niin hyvälle tuulelle.

vvihervirta
Viestit: 212
Liittynyt: 31.1.2012

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja vvihervirta » 25.7.2013 7:14

Eikö tusky voisi käytännössä kerätä? Mitä mä muistaisin niin tuskyn jäsenmaksu on joku 20e vai onko? Niin et ne keräis ihmisiltä jäsenmaksuja ja käyttäis ne mainontaan? Tiputtais sen kymppiin ja foorumilta varmaan moni liittyis hyvän asian puolesta tietäen että rahat menee hyvään tarkoitukseen. Tänne Politiikka ja media osastoon topic vaikka nimellä Tuskyn uusi kannabisaloite missä tietoa tästä ja hampuusit huomaa sen etusivulta. Jos lahjoituksia ei saa kerätä niin jäsenmaksuilla sitten läpi.
Ehei ei se minun ole. Joku ketale varmaan laittoi tämän kannabiksen taskuuni.

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

Re: SKY:n marjanpoimintaosasto

ViestiKirjoittaja Kippari » 25.7.2013 12:32

nietcrimineel kirjoitti:...

Se [HPP] on ry ja saisi järjestää keräyksiä mutta ei sitä jostain syystä tee. Vuosien hiljaiseloa viettänyt.


Siksi HPP voisikin olla hyvä "ystävällisimielisen valtauksen" kohde. En usko että nykyinen johto pistäisi pahitteeksi jos toimintaan osallistuisi uutta innokasta väkeä.
Tällä hetkellä HPP:llä ei ole edes www-sivuja. Ei voi olla rahasta kiinni kun toimivan web-hotellin saa vuokrattua halvimmillaan muutamalla eurolla per vuosi. Eri asia on tietysti se jos ei ole mitään sanottavaa tai muuten vaan virta loppu. Jälkimmäinen ei ole kovin epätodennäköinen skenaario jos on vuosikymmeniä yrittänyt taistella tuulimyllyjä vastaan.

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

Seuraavan kansalaisaloitteen valmistelu

ViestiKirjoittaja Kippari » 26.7.2013 11:11

Kaikella kunnioituksella nyt alle 25 000 nimen jääneen kansalaisaloitteen laatijoita kohtaan: kuka ikinä seuraavan kannabisaloitteen laatiikaan, on selvä että monta asiaa voidaan hoitaa seuraavalla kierroksella paremmin.

Tiedottamisesta/mainostamisesta ja feissaamisesta täällä on jo paljon keskusteltukin. Yksi asia johon itse kiinnittäisin huomiota on kunnollinen perusteluosa lakialoitteelle ja siinä täytyy olla myös kunnioitusta herättävä kirjallisuusviiteluettelo. Nythän koko aloiteteksti mahtui yhdelle A4-arkille. Turkistuotantoa ja homoliittoja koskevissa aloitteissa oli pitkät ja seikkaperäiset perusteluosat

Erityisesti pitäisi tarttua jämäkästi kaikkiin "vahvimpiin" argumentteihin mitä laillistamista vastaan on esitetty:
- kustannukset yhteiskunnalle
- vaikutukset muuhun rikollisuuteen
- liikenneturvallisuus

Lisäksi tietysti poliisin resurssien järkevä kohdentaminen, mahdolliset verotuotot valtiolle (liittyvät yhteiskunnan kustannuksiin ja tuottoihin) sekä yksilönvapaus/ihmisoikeusnäkökulma. Nämä ovat kuitenkin lähinnä sivumausteita koska tuulipuvun ajatuksia hallitsee Pelko ja Viha eikä Rauha ja Rakkaus. Kuten on jälleen nähty, siinä ei euroja lasketa kun kissalan pojat käyvät taimijahtiin. Virkavallan resursseja riittää kukkapenkin kitkemiseen vaikka olisi kuinka viluiset Finola-taimet kyseessä.

Esimerkiksi kannabiksen ja liikenteen osalta USA:sta löytyy hyvää tutkimusta lääkekannabiksen laillistamisen ja liikennekuolemien negatiivisesta korrelaatiosta:
http://pages.uoregon.edu/bchansen/MML_Alcohol_Consumption.pdf
Tälllaisista pitäisi olla selkokieliset referaatit perusteluissa ja tietysti viitteet alkuperäisiin tutkimuksiin. Lisäksi voisi viitata USA:ssa käyttöönotettuihin menetelmiin järkevän "stoned driving" valvonnan osalta.

Julkisuuden osalta pitäisi tehdä kaikki voitava että saataisiin näitä julkisuudessa sanaista arkkuansa raottaneita fiksuja kansalaisia ottamaan kantaa lakialoitteen puolesta. Esimerkkinä nyt vaikka Hämeen-Anttila, Soininvaara, kaikki huumetutkijat jne.

Järjestöjäkin pitäisi saada jollain tavalla mukaan - vähintäänkin SKY, TuSKY ja HPP. Piraattipuolue?
Kärsinkö vakavista deluusioista kun haaveilen Pekkolan kirjoituksia luettuani että jopa YADin voisi saada mukaan jos aloite olisi riittävän fiksusti ja maltillisesti muotoiltu?

Ajoittaminenkin on aika tärkeä kysymys. Paras aika olisi varmaankin huhti-toukokuussa jolloin olisi koko kesä aikaa feissailla kaduilla ja tapahtumissa. Talvella ihmiset on sekä henkisesti että fyysisesti täällä Pohjan perukoilla omissa pikku koloissaan. Harmillisesti tällä kertaa nuo mahdollisuudet jätettiin käyttämättä.

Avatar
pullapoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1262
Liittynyt: 5.8.2004

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja pullapoika » 27.7.2013 22:34

Mielestäni(vaikka en YAD:ia mitenkään edusta) voisi mahdollista moisen järjestön saada mukaan toimintaan jossa ei ajeta lakimuutosta vaan nykyisen lain uutta soveltamista mikä olisi byrokraattisesti paljon helpompaa, tosin olisihan se hyvä lisätä, että se seitsemäs pykälä koskisi pelkästään sitä kannabista tai jotakin siihen malliin?

Olen TV:stä nähnyt YAD:n edustajan puhuvan, että heidän mielestään poliisin pitäisi turvautua kyseiseen lakipykälän juurikin pienien kannabisviljelmien- ja käyttörikosten suhteen jos oikein muistan. Sehän on mielestäni maalaisjärjellä ajateltuna lakipykälä rikokselle jossa ei ole uhria.

Kuitenkin. Äänen annan jatkossakin oli aloite millainen hyvänsä ja tietoa siitä alan jakamaan.

Mutta tuota siis eikös se YAD ole sen puolella, että huumausainelakia alettaisiin soveltamaan niin miten se käytännössä on tarkoitettu ja ongelmakäyttäjiä päästäisiin auttamaan helpommin jotta ei tarvitsisi pelätä poliisia? Näin olen käsittänyt. Mutta, voiko kansalaisaloitetta tehdä ilman, että vaaditaan lakimuutosta vaan pyydetään virkavaltaa ystävällisesti käyttämään jokainen lain pykälä?

Suomessa kannabis ja järjestöt ovat aika ahtaalle ajettuna tukemaan vielä mitään vaikka joitakin järjestöjä tässä onkin, mutta liika vaino pakottaa ihmiset maan alle ja syystäkin. Itse olisin enemmän tosi pienen lakimuutoksen puolella siinämäärin, että kannabis ja tämä "seitsemäs pykälä" yritettäisiin yhdistää joten byrokratian teko ei olisi niin tuskallista ja ainostaan poliisin asenne pitäisi muuttua.

Siis tämä nyt on yhden ihmisen ajatus-mielipide, mutta en usko, että ihmiset luovuttavat.. Mullekkin voi vaikka materiaalia kootessa olla yv:llä yhteydessä joten jos tarvitsee tehdä isoja asiakirjakimppuja ja järkeviä tutkimuksia etsiä tai vaikkapa kääntää englannista suomeksi, voin yrittää auttaa. Ison pohjatyön takana voi olla onnituminen siinä 50k rajan ylittyessä.

Nykyinen aloitehan kun pelottikin monia kirjoittamasta mitään, toisaalta se ei ollut niin tarkka, että allekirjoittajat olisivat tienneet tarkkaan minkä puolesta he allekirjoituksensa antavat. Itse en käyttäisi ollenkaan aloitteessa huume-sanaa, jos se ei ole täysin tarpeen esimerkiksi huumausainelaki-sanan yhteydessä.

Itseänikin näin jälkeen päin mietityttää kuinka moni pössyttelijä kertoi, ettei jaksa allekirjoitusta tehdä koska tuskin siitä mitään hyötyä on.. Toisaalta netti yhdistettynä kirjalliseen nimien keräämiseen ympäri suomea lappia myöden voisi olla hyvä

...viime metreillä nimien keruutakin kuulin ihmisistä jotka eivät yksinkertaisesti vain päässeet allekirjoittamaan mitään nettiin pankkitunnuksien tai muun puuttuessa joten perinteiset paperille kirjoitettavat aloitteet olisi eduksi tässäkin hommassa. Ja toisaalta jotkin kokivat, että ei siitä kotiviljelystä niin pahaa rangaistusta tule, että moista lakimuutosta edes tarvitsisi. Suomessa vieläkin on kaikki leimattu kunnolla jos on tullut "ulos kaapista" yhteen pieneen narkomaani- ja sekakäyttäjäjoukoon, eikä suuri yleisö osaa ajatella edes, että pieni ryhmä päihteitä väärinkäyttäviä ihmisiä estää aikuisten ihmisten vapauden valita oman päihteensä.

Kansalaisaloitteessa olisi tosiaan hyvä painoittaa sanat aikuinen ja nuori erikseen, nuorille valistusta, aikuisille vapaus valita. Myös kontrollin perusta olisi järkevintä pitää kannabis näkyvillä eikä piilossa joten nuorten olisi sitä "vaikeampi" saada.. Tosin eihän se alkoholikaan nuorten käsistä poissa ole vaikka sitä valtio monopolilla myy, vanhemmat ja ties ketkä niitä päihteitä välittävät nuorisolle. Vaikeampi se täysin rikollisten käsissä olevilla markkinoilla on estää nuorten kannabiksen käyttö kuitenkin. Vähentää sitä voi ja poliisi voisi puuttua vain nuorten käyttöön, jättää aikuiset rauhaan.

"peukutusta" kaikille niille ketkä jatkavat ja jaksavat asian puolesta kampanjoida :yes:
lol apua :foil:

Danny Dankman
Viestit: 121
Liittynyt: 28.10.2011

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Danny Dankman » 5.10.2013 12:07

Rustailkaapa joku verbaalisesti lahjakas tyyppi lakialoite siitä ettei poliisi saa tulla kutsumatta sisälle asuntoon ilman kirjallista kotietsintä lupaa. Sillee jenkki tyyliin.

andy321
Viestit: 23
Liittynyt: 1.7.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja andy321 » 13.10.2013 21:23

Kaikki vaan uutta kansalaisaloitetta kannattamaan ei mulla muuta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/525 :guru:

soolo
1 tähti
1 tähti
Viestit: 274
Liittynyt: 21.2.2010

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja soolo » 13.10.2013 22:05

andy321 kirjoitti:Kaikki vaan uutta kansalaisaloitetta kannattamaan ei mulla muuta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/525 :guru:


Vähän kritiikkiä jos sallitte.

Ehdotamme kannabiksen hallussapidon sekä kotikasvatuksen ikärajaksi 22 vuotta.


Mikä ikäraja? Ettäkö tuon ikärajan alla hallussapito ja kasvatus olisi edelleen rangaistavaa? Miksi?

Huumekauppa on rikollisten käsissä. [2] Kannabiksen dekriminalisaatio heikentää järjestäytyneen rikollisuuden kasvuedellytyksiä.


Kuinka niin? Kannabiksen dekriminalisaatio tuskin vaikuttaa välitykseen, en ainakaan näe miksi näin olisi.

YK on ilmoittanut tukevansa kannabiksen dekriminalisointia.


YK ei tosiaankaan ole ilmoittanut mitään tuon tapaistakaan. YK:n huumausaineyleissopimus luokittelee kannabiksen kaikkein vaarallisimpien huumeiden joukkoon ja sitoo allekirjoittajamaita vastustamaan kannabiksen käyttöä ja leviämistä.
it's tough to make a living when all we do is work

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2461
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 14.10.2013 5:23

Pitäisi saada hätäisimmät hampuusit pysymään housuissaan siihen asti, että koordinoidusti saadaan aikaan huolellisesti valmisteltu ja kirjoitettu aloite. Menee se vähäkin uskottavuus jos niitä ilmestyy yksi toisensa perään kaikessa hiljaisuudessa - eli sen lisäksi että aloite pitää valmistella huolella ja sen sisällöstä pitää päästä yksimielisyyteen, niin kampanjoinnin ja mainostamisen on alettava sillä minuutilla (ellei jopa ennen) kun aloite pamahtaa allekirjoitettavaksi.
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Kippari » 14.10.2013 7:54

Tapionpoika kirjoitti:Pitäisi saada hätäisimmät hampuusit pysymään housuissaan siihen asti, että koordinoidusti saadaan aikaan huolellisesti valmisteltu ja kirjoitettu aloite. Menee se vähäkin uskottavuus jos niitä ilmestyy yksi toisensa perään kaikessa hiljaisuudessa - eli sen lisäksi että aloite pitää valmistella huolella ja sen sisällöstä pitää päästä yksimielisyyteen, niin kampanjoinnin ja mainostamisen on alettava sillä minuutilla (ellei jopa ennen) kun aloite pamahtaa allekirjoitettavaksi.


Komppaan tätä. Aloite pitäisi laittaa vireille harkitusti, koordinoidusti ja oikein ajoitettuna.
Olisi varmaankin järkevintä jos SKY ja/tai TuSKY hoitaisivat näiden aloitteiden koordinoinnin.

Avatar
åke pakana
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1215
Liittynyt: 2.12.2004

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja åke pakana » 14.10.2013 8:07

Kippari kirjoitti:Olisi varmaankin järkevintä jos SKY ja/tai TuSKY hoitaisivat näiden aloitteiden koordinoinnin.


lääkekannabiksen käyttäjäyhdistyskin haluaa osallistua asiallisesti muotoillun lakialoitteen valmisteluun.
aiheen pohjalta tiedustelut infoatlaakekannabis.fi
kui mä vallan vedän pöllit, enne ko mä ruppe kirjottelema tervessi ja muit jaarituksi ?

En passant
Viestit: 1
Liittynyt: 14.10.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja En passant » 14.10.2013 12:57

Mitäköhän nämä Mikkelin pojat ovat miehiään. Tämä Jussi Marttinen ainakin oli kunnallisvaaleissa persujen listoilla saaden 55 ääntä.
https://www.facebook.com/jussi.marttinen.7
https://www.facebook.com/permisorseeseen

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Kippari » 14.10.2013 13:44

En passant kirjoitti:Mitäköhän nämä Mikkelin pojat ovat miehiään. Tämä Jussi Marttinen ainakin oli kunnallisvaaleissa persujen listoilla saaden 55 ääntä.
https://www.facebook.com/jussi.marttinen.7
https://www.facebook.com/permisorseeseen


Olisi tosiaan hyvä jos näitä aloitteita ei rustailtaisi ainakaan minkään puolueen kellokkaiden nimissä.
Se vähentää huomattavasti ns. crossover-potentiaalia mitä tällainen hanke kaipaa jos halutaan saada kasaan riittävä määrä kannatuksia.

soolo
1 tähti
1 tähti
Viestit: 274
Liittynyt: 21.2.2010

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja soolo » 14.10.2013 14:53

Mainittakoon, että tekeillä on toinenkin aloite kannabiksen käytön ja omaan käyttöön tapahtuvan hallussapidon ja kasvatuksen dekriminalisoimisesta. Se tulee olemaan perusteluiden ja tavoitteiden osalta tarkempi ja kampanjoinniltaan koordinoidumpi kuin toistaiseksi esitetyt aloitteet.
it's tough to make a living when all we do is work

BeyondHiggs
Viestit: 17
Liittynyt: 16.2.2012

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja BeyondHiggs » 14.10.2013 16:36

On senverran huonosti pykätty tämä, että taidan odotella tulossa olevaa vakavammin otettavaa ja paremmin muotoiltua aloitetta. Sellanen käsittääkseni on tekeillä.

Avatar
Kippari
1 tähti
1 tähti
Viestit: 575
Liittynyt: 26.4.2013

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja Kippari » 14.10.2013 17:15

Olisi tietysti hyvä että tekeillä olevista aloitteista tiedotettaisiin ainakin tällaisella foorumilla muodossa tai toisessa jo hyvin aikaisessa vaiheessa.
Vältettäisiin isommat päiden yhteenkolinat. Samoin jos joku vaikka haluaisi kantaa kortensa kekoon niin se olisi helpompi jos tietäisi keneen olla yhteydessä.

Avatar
oldirty
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1666
Liittynyt: 15.5.2006

Re: Lakialoite kannabiksen dekriminalisoinniksi käynnissä NY

ViestiKirjoittaja oldirty » 14.10.2013 18:29

Antaa tulla vaan. Kyl mää ainakin kirjootan nimeni jokaiseen tällaiseen, ihan sama kuka se alullepanija oli. Ei ole iso homma. Samalla kirjautumisella voi nakata nimensä muihinkin mitkä kiinnostaa. Oli kyllä nolot sähköpostiosoitteet niillä. :lol:
the Effects are very strange, and, at first hearing, frightful enough) is very general and frequent: and the Person, from whom I received it, hath made very many Trials of it, on himself, with very good Effect.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 39 vierailijaa