Kuva

Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Sound
Viestit: 83
Liittynyt: 11.11.2009

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Sound » 23.11.2010 8:42

katalanala kirjoitti:...

:D Hehe, mahdat olla alalla tai leffahullu. Itse olen ihan tyytyväinen 1 vuorokauden tappelun jälkeen kun sain Kdenlivellä välttävästi haluamani tunnelman vangittua.


Meinasin vaan, että kun me täällä foorumilla kritisoidaan iltalehtien ym. paskaa journalismia ja sitä kuinka kannabista taas mustamaalataan ja asiat esitetään ihan väärässä valossa. Niin sitten me käytetään hyväksi niitä ihan samoja keinoja omissa julkaisuissamme. Minustakin tuo video on kyllä hieno ja ihan hyvin toteutettukkin, hyvä pätkä, mutta sillä ei ole mitään väliä mitä me siitä ajatellaan, vaan sillä että mitä ne joiden päätä me ollaan tässä kääntämässä ajattelevat. Joidenkin mielestä oli alhaista jo se poliiseille huutelu ja se näkyi mediassakin "kannabiksen kannattajat haistattelivat poliiseille" kuului kokonaisia otsikoita. Kysynpä vaan, että mitenkä tälläinen leikkauspöydällä trikkailu poikkeaa ihan suorasta vittuilusta? Mielstäni ei juurikaan.

Avatar
Jay Daga
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 963
Liittynyt: 17.2.2001

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Jay Daga » 23.11.2010 10:43

Ihan hyvin tunnelma videolla välittyykin. Ihan loistava kohta mielestäni se kun Jaakko Mäkeä vietiin ja joku huusi että "EI OO TOTTA HEI IHMISET MITÄ TE TEETTE?"

Kiteyttää todella hyvin kieltolain, kotikasvatusten ratsaamisten ja yksittäisten polttelijoiden elämän vaikeuttamisen sisimmän ytimen. Hei ihmiset (poliisit), mitä te teette?

Siis tuo että noihin poliiseihin tuo huutaja vetosi ihmisinä.... jotka voisivat myös itse ajatella ja toimia oman ajattelunsa mukaan. Kun sepä se,, ei heidän olisi ollut mitään pakkoa viedä kumpaakaan noista kahdesta. Jossain videonpätkässä näytti siltä että poliisi könysi itse ja kaatui siellä portailla Saulin selän takana ja nolostuttuaan sisuuntui ja ärähti että nyt viedään tämä tyyppi talteen... huomaisko kukaan tuota?

ihmemeininki..
LOVE IS BY FAR THE GREATEST POWER,
FOR IT DRAWS ALL UNTO ITS SELF WITHOUT USING ANY FORCE - = wa cin ma ya o´ya ki hi ye
-hyvät ihmiset tehkää jotain-

mod1
Viestit: 104
Liittynyt: 2.11.2008

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja mod1 » 23.11.2010 10:57

Jay Daga kirjoitti:Jossain videonpätkässä näytti siltä että poliisi könysi itse ja kaatui siellä portailla Saulin selän takana ja nolostuttuaan sisuuntui ja ärähti että nyt viedään tämä tyyppi talteen... huomaisko kukaan tuota?

ihmemeininki..

saman huomasin. miettiny et mitä siinä kävi

Edwin

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Edwin » 23.11.2010 22:50

Tositv:täkin on julkaistu, heille, jotka eivät ymmärrä editoinnin pointtia, ja sitten... mitä perkelettä varten tässä hurskastellaan, poliisi ihan itse halusi tulla paikalle ja mielenosoituksessa raikuvat vitut ja muut, ovat osa turhautumisen ilmaisua, eikä suinkaan osoitettu erityisesti poliisille ennemminkin ne on osoitettu päättäjille, jotka loistivat poissaolollaan. Jotakin suhteellisuudentajua saatana jo, sitäpaitsi, sananvapaus tarkoittaa sitä, että saa sanoa sanottavansa, niillä sanoilla, jotka kykenee kukin tuottamaan kuvatessaan tuntojaan.

sauhut
Viestit: 46
Liittynyt: 30.6.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja sauhut » 24.11.2010 1:29

Jep. Ei tää marssi nyt niin iso voitto ollut, että tässä tarvitsisi rueta pakittelemaan. Tuskin sitä oikeutta kannabikseen meille kukaan antaa, jolemme itse sitä ota. Tai pikemminkin, jollemme pidä kiinni siitä oikeudesta mikä meillä ON. Muutos ei voi koskaan, ei koskaan tapahtua tulevaisuudessa, sillä tulevaisuutta ei ole kuin meidän mielissämme. Tulevaisuus = tule vaisuus. Näemme nykyhetken menneisyyden pohjalta ja sitä kautta luomme kuvamme tulevaisuudesta. Muutos tapahtuu aina NYT. Muutos on mahdollista ainoastaan nykyhetkessä. Kaikki muu on haaveilua. Jos rohkeutemme ei vielä riitä, niin katsotaan kuinka paljon tarvitsemme lisää paskaa niskaan, jotta se alkaa riittämään.

nzo
Viestit: 397
Liittynyt: 27.1.2006

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja nzo » 24.11.2010 10:37

sauhut kirjoitti:Jep. Ei tää marssi nyt niin iso voitto ollut, että tässä tarvitsisi rueta pakittelemaan. Tuskin sitä oikeutta kannabikseen meille kukaan antaa, jolemme itse sitä ota. Tai pikemminkin, jollemme pidä kiinni siitä oikeudesta mikä meillä ON. Muutos ei voi koskaan, ei koskaan tapahtua tulevaisuudessa, sillä tulevaisuutta ei ole kuin meidän mielissämme. Tulevaisuus = tule vaisuus. Näemme nykyhetken menneisyyden pohjalta ja sitä kautta luomme kuvamme tulevaisuudesta. Muutos tapahtuu aina NYT. Muutos on mahdollista ainoastaan nykyhetkessä. Kaikki muu on haaveilua. Jos rohkeutemme ei vielä riitä, niin katsotaan kuinka paljon tarvitsemme lisää paskaa niskaan, jotta se alkaa riittämään.


Tosi asiallista tekstiä, mulla aamusavuissa nous iho kananlihalle.

Tosiaankin muutos on nyt!
You never get to heaven if you're scared of getting high. -Kylie Minogue

Bodhisattva
Viestit: 74
Liittynyt: 12.4.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Bodhisattva » 24.11.2010 13:09

Edwin kirjoitti:mitä perkelettä varten tässä hurskastellaan, poliisi ihan itse halusi tulla paikalle ja mielenosoituksessa raikuvat vitut ja muut, ovat osa turhautumisen ilmaisua, eikä suinkaan osoitettu erityisesti poliisille ennemminkin ne on osoitettu päättäjille, jotka loistivat poissaolollaan. Jotakin suhteellisuudentajua saatana jo, sitäpaitsi, sananvapaus tarkoittaa sitä, että saa sanoa sanottavansa, niillä sanoilla, jotka kykenee kukin tuottamaan kuvatessaan tuntojaan.


Eikö marssin tarkoitus ja päämäärä ollut edesauttaa kannabiksen laillistumista? Poliisille vittuilu ja huutelu ei edelleenkään edesauta tätä asiaa YHTÄÄN. Kyseessä on marssi kannabiksen laillistamisen puolesta, ei mikään "näytetään poliisille tunteemme" -marssi. Tuo sananvapaus-läppä oli suora argumenttivirhe, pointti on se, että nimenomaan siitä tässä nyt kiikastaa. Jos haluamme sen kannabiksen lailliseksi, meidän täytyy asettua heidän puolelle ja asemaansa jotka ovat toisella puolella. Jos ruokimme niitä stereotypioita ja ennakkoluuloja joistain riehuvista hörhöistä, mitä kannabiksen käyttäjiin yhdistetään, ajaudumme vain ja ainoastaan kauemmas päämäärästä.

Jos kyseessä on mielenosoitus kannabiksen laillistamisen puolesta, voisin hyvin lähteä jopa mukaan, mutta jos kyseessä on vain virkavallalle vittuilu ja anarkian lietsominen tämän asian kautta, niin jään mielummin kotiin polttamaan sen jointin. Pysykööt sitten laittomana, kun ihmiset omalla toiminnallaan osoittavat sen olevan niin tärkeää.

Avatar
Krtek
1 tähti
1 tähti
Viestit: 152
Liittynyt: 19.9.2008

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Krtek » 24.11.2010 17:59

Valtava kiitos kaikille paikalle menneille. Tapahtuma onnistui yli kaikkien omien odotusteni - jengiä riitti, hatsi paloi, meininki pysyi rauhallisena. Tapahtuman leppoisa tunnelma rinnastettuna valtavaan poliisimäärään kertoo hyvin, mikä kannabiksen kieltolaissa on väärin. Monelle epäilemättä heräsi kysymys, kannattaako tuollaista virkavalta-aaltoa pistää liikkeelle hippikourallisen takia. Ja siitä ajattelusta onkin sitten jo lyhyt matka siihen ajatukseen, että kannattaako virkavaltaa ylipäätään vaivata tällaisella.

Siksipä minua vituttaakin pari asiaa tässä hommassa. Minkä ihmeen takia siellä piti mennä soittamaan suuta poliiseille? Ei niillä kavereilla ole muuta vaihtoehtoa kuin totella niitä sääntöjä, jotka pomo heille antaa, tai sitten heiltä loppuu duuni. Vittuilu ja suunsoitto lisää poliisin halua käyttää pakkokeinoja hampuuseja vastaan, koska poliiseja alkaa tympäistä ja lisäksi poliisia kohtaan aggressiivisesti käyttäytyvä kansalainen on merkittävästi korkeammalla riskiluokituksessa kuin asiallisesti käyttäytyvä. Poliiseihin kohdistuvalla turvansoitolla ammutaan itseä polveen - paras keino on käyttäytyä aina asiallisesti ja passiivista vastarintaa suosien, sillä tällöin sympatiat siirtyvät hampuusien puolelle.

Muutoinkin irvistelyä aiheutti tietty punavihreä väriskaala, joka tapahtumaa sävytti. Se on myös oman oksan sahaamista. Kannabista vastustavat kaikkein vahvimmin konservatiiviset tahot, joille punavihreys on huutomerkki noin muutenkin. Ainoa konsti on pitäytyä järkiperäisissä argumenteissa - talousvaikutuksissa, ihmisten syrjäytymisessä, yksilönvapauksissa.

Konservatiivien parissa on Suomessa maahanmuuttokeskustelun myötä havaittu, että valtiovalta, media ja erilaiset avustusjärjestöt valehtelevat ihmisille suut ja silmät täyteen. Jos tähän halkeamaan isketään kiila, jossa rationaalisin argumentein osoitetaan kieltolain valheellisuus ja järjettömyys, alkaa konservatiivienkin vene hiljalleen kääntyä. Ennen tätä murrosta kannabiksen laillistaminen ei ole koskaan mahdollinen. Timo Haaran ulosanti ja julkinen habitus on erinomainen esimerkki siitä kiihkottomuudesta ja rationaalisuudesta, johon kannabiskeskustelua tulisi viedä. Vastapuolen kiihkoilevaan mölinään ei voi vastata kiihkoilevalla mölinällä.

Lisäksi ehdotan vielä, että jos tunneperäistä argumentaatiota käytetään, ei kannata välttämättä puhua iiseistä puistochillailuista tosi jees veebereissä, vaan sanoa että jointti on hyvä lauantain saunakaljan korvike. Se on puhetta, jota suomalainen konservatiivi ymmärtää ja jota on paljon vaikeampi torjua, koska se tulee niin lähelle omaa elämää. Samaten ikivanhojen mantrojen hokeminen on turhaa, koska ne ovat jo muuttuneet hamppumyönteisyysliturgiaksi, joka on kärpästen surinaa korvissa. Olisi tarpeen miettiä, miten kansalaisiin voidaan vaikuttaa retorisin keinoin. Puheen voima kun kuitenkin on valtava, mutta sitä pitää osata käyttää oikein.

Korostettakoon vielä loppuun, että kokonaisuutena ajatellen tapahtuma oli erinomainen tempaus. Tästä voi poikia jotain suurempaakin, kun vain heitetään lisää pökköä pesään.

Avatar
No Surprises
Viestit: 93
Liittynyt: 23.8.2007

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja No Surprises » 24.11.2010 19:55

Joitain konservatiiveja saattaa ehkä vähän ärsyttää tuo nimi radikaalimarssi. Olisko parempi jos nimi olis banaalimarssi?

Meeniz
Viestit: 4
Liittynyt: 9.2.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Meeniz » 24.11.2010 20:30

Samaa mieltä muutaman aiemman postaajan kassa siitä, että toi poliiselle huutelu oli vähän noloa. Kuulemma porukkaa ollu kännissä myös ->Ehkä ensi kertaa varten kannattaa painottaa, että paikalla ei olla kännissä (vastapuoli käyttää argumenttinaan jatkuvasti sekakäytöä alkoholin kanssa, jolloin on vaikeampi puhua siitä saunakaljan korvikkeesta). Mielestäni seuraavaa kertaa varten voisi laatia jonkin asteiset suositukset tyylii ei kännissä ördäämistä eikä poliisille huutelua.
Miten olisi ainekin osittain hiljainen mielenosoitus?


Joku viisas on aikoinaan sanonut, että mikäli haluat muuttaa yhteiskuntaa tulee se tehdä yhteiskunnan säännöillä. Ei huutelemalla poliisille.


ps. sori en asu enää suomessa enkä tiedä oliko viinan kanssa oikeasti ongelmia, tämä on siis kuulopuhetta.
pps. jos meininki on yhtä hyvä esim keväällä lupaan vaivautua paikalle, savut ei kyllä tullistä läpi tule, mutta kuitenkin.

ViherRakentaja

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja ViherRakentaja » 24.11.2010 21:26

Iso kiitos osallistujille!

Uutinen on levinnyt hyvin:

http://www.jackherer.com/archives/finla ... alisation/

Avatar
Vihreevoima
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1649
Liittynyt: 18.10.2006

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Vihreevoima » 24.11.2010 21:40

Jospa itsekin kirjoittaisi mitä mieleen tulee ja on tullut.

Aivan ensiksi tahdon kiittää :D kaikkia paikalle ilmaantuneita poliiseja, jotka turvasivat hienosti demonstroijien demostraatiovapauden. Tämä on hieno asia. Kiitos poliisille koko sydämestäni! Ehkä ensi vuonna poliiseja on vieläkin runsaammin paikalla vaalimassa demonstaatiovapautta. Hevoset ja kaikki. Komeaa.

Porukkaa oli mukana todella paljon, mikä oli erittäin hieno asia. Videoilta oli ilo nähdä kun porukka pajautti pölliisin nykiessä vieressä. Katalanala onnistui koostamaan itse asiassa helvetin hienon ja vaikuttavan videon.

Silinterihattuinen mies puhui medialle juuri niin kuin pitääkin, hatunnoston arvoinen kelpo suoritus.

Olihan sitä römpsän huutelua noilla muilla videoilla jonkin verran, mutta hei, mitä siitä, tämähän oli radikaalimarssi eikä kokoomusnuorten liikuntakerhon iltalenkki.



No mutta, tuohan lämmitti sydäntä!

Avatar
hisbollah
Viestit: 296
Liittynyt: 15.8.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja hisbollah » 25.11.2010 14:13

Meeniz kirjoitti:Joku viisas on aikoinaan sanonut, että mikäli haluat muuttaa yhteiskuntaa tulee se tehdä yhteiskunnan säännöillä. Ei huutelemalla poliisille.


Tämä ei nimenomaan ollut marssin tarkoitus. Itsellä ei tule ainakaan mieleen yhtään kieltolakia, joka olisi päättynyt säännöillä pelaamiseen. Yleensä ne kaatuvat siihen, että yhteiskunnan sääntöjä rikotaan niin vietävästi, ettei homma enää kannata. Yhdyn kuitenkin siihen, että poliiseille uhittelu oli naurettavaa, lukuunottamatta lumilapiokommenttia.

Avatar
Televisio
Viestit: 87
Liittynyt: 29.5.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Televisio » 25.11.2010 14:38

hisbollah kirjoitti:...

Tämä ei nimenomaan ollut marssin tarkoitus. Itsellä ei tule ainakaan mieleen yhtään kieltolakia, joka olisi päättynyt säännöillä pelaamiseen. Yleensä ne kaatuvat siihen, että yhteiskunnan sääntöjä rikotaan niin vietävästi, ettei homma enää kannata. Yhdyn kuitenkin siihen, että poliiseille uhittelu oli naurettavaa, lukuunottamatta lumilapiokommenttia.


Mitä muuta koko Radikaalimarssi oli kuin uhittelua? Oikeasti. Tehdään rikos lainsäädäntöelimen edessä.
Jos ette halua uhitella, aukoa päätänne ja haistatella valtiovallalle, älkää rikkoko lakia. Huh.

Avatar
abong
Viestit: 70
Liittynyt: 3.8.2009

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja abong » 25.11.2010 16:43

"Timo Haaran ulosanti ja julkinen habitus on erinomainen esimerkki siitä kiihkottomuudesta ja rationaalisuudesta, johon kannabiskeskustelua tulisi viedä. Vastapuolen kiihkoilevaan mölinään ei voi vastata kiihkoilevalla mölinällä. "

Tässäpä tämä oli tärkein pointti munki mielestä. Nykyinen laki on voimassa oleva LAKI. Lainmuutoksen hakeminen edellyttää järkevää käytöstä, ei nykyisille säännöille vittuilua ja lainvalvojille pään aukomista.

Antti Alien
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 604
Liittynyt: 12.3.2005

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Antti Alien » 25.11.2010 16:49

abong kirjoitti:Nykyinen laki on voimassa oleva LAKI. Lainmuutoksen hakeminen edellyttää järkevää käytöstä, ei nykyisille säännöille vittuilua ja lainvalvojille pään aukomista.

Perustuslaki on myös laki, ja onpa oikein sellainen, että menee ristiriitatilanteessa kaikkien muiden lakien ylitse. Voisi siis sanoa, että hamputtelu on jo laillista. Tämä nyt ei tietenkään koske Eduskuntatalon edessä polttelua, koska kyseessä on julkinen paikka.

Koska perustuslakia rikotaan jatkuvasti, näyttäisi mielestäni kovasti siltä, että ainoa tapa saada muutos käytäntöön - lakiin kun ei muutosta edes periaatteessa tarvita - on rikkoa rikoslakia perustuslain nojalla.

Islandsad
Viestit: 56
Liittynyt: 16.3.2010

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Islandsad » 25.11.2010 21:04

Millä tavalla perustuslaki tekee ganjan polttelusta laillista?

Avatar
milk_kit
Viestit: 67
Liittynyt: 1.6.2009

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja milk_kit » 26.11.2010 2:00

”Hippies. They're everywhere. They wanna save the earth, but all they do is smoke pot and smell bad.”

Juu eli tuota...pakko kysyä, eikö nää didgeridoorastafarit voisi olla muutamaa tuntia selvänä ja luopua värikkäistä villamyssyistään sun muista mielenosoituksen ajaksi?

Sen verran mitä oon haistellut, musta vähän tuntuu, ettei nää korkeakoulutetut kannabiksenkäyttäjät, joilla on vielä jotain menetettävääkin asian suhteen, ilmaannu paikalle laisinkaan jos näkyvimmin edustettuna ovat joka tapauksessa anarkistihipit.

Katsokaas kun monilla, kenen mieliin tulisi vaikuttaa, on tämä Cartman-asenne varsin syvälle juurtuneena ja sen muuttaminen vaatisi ihan oman projektinsa. Sen sijaan näiden ihmisten suhtautuminen kannabikseen voisi muuttua, jos ”normaalit” tyypit vain pyytäisivät lupaa lääkkeelleen.

Oikea taktiikka olisi mielestäni kokoontua isoin numeroin, mahdollisimman usein ja (jopa yli)asiallisesti käyttäytyen.

Toivottavasti kukaan ei vetänyt hernettä nenään, se ei ollut tarkoitus.
Noo, mää ymmärsin, ymmärsin näin, että et tota...
Sit toinen asia on onon se, että kyl näist asioista täy-
tyy puhuu ninku tässäkin, tässäkin keskustella ja täs
on ninku monia erilaisia mielipiteitä.

Dilemma
1 tähti
1 tähti
Viestit: 339
Liittynyt: 11.9.2008

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Dilemma » 26.11.2010 7:51

milk_kit kirjoitti:”Hippies. They're everywhere. They wanna save the earth, but all they do is smoke pot and smell bad.”

Juu eli tuota...pakko kysyä, eikö nää didgeridoorastafarit voisi olla muutamaa tuntia selvänä ja luopua värikkäistä villamyssyistään sun muista mielenosoituksen ajaksi?

Sen verran mitä oon haistellut, musta vähän tuntuu, ettei nää korkeakoulutetut kannabiksenkäyttäjät, joilla on vielä jotain menetettävääkin asian suhteen, ilmaannu paikalle laisinkaan jos näkyvimmin edustettuna ovat joka tapauksessa anarkistihipit.

Katsokaas kun monilla, kenen mieliin tulisi vaikuttaa, on tämä Cartman-asenne varsin syvälle juurtuneena ja sen muuttaminen vaatisi ihan oman projektinsa. Sen sijaan näiden ihmisten suhtautuminen kannabikseen voisi muuttua, jos ”normaalit” tyypit vain pyytäisivät lupaa lääkkeelleen.

Oikea taktiikka olisi mielestäni kokoontua isoin numeroin, mahdollisimman usein ja (jopa yli)asiallisesti käyttäytyen.

Toivottavasti kukaan ei vetänyt hernettä nenään, se ei ollut tarkoitus.


No mutta kun ei sillä saa yhtä paljoa huomiota ja näillä hipeillä on myös mennyt vähän maku kun kodit käännetään ympäri ja työpaikat viedään ni siks marssi on radikaali.. ja ton pukukoodin kanssa... luulen että se on näihin hippeihin vähän syvään juurtunut ajatus, että jokaiseen paikkaan ja tilanteeseen tullaan omina itseinä ja sellaisissa vaatteissa kun itse haluaa, että luulen heidän ajattelevan näin vastaisuudessakin oli kyseessä sitten mikä vaan marssi.

Ne ihmiset jotka ajattelee toisin ja vielä jaksaa seistä paikallaan ja kelata "tolla on värikkäät vaatteet" tai "mikä toikin ituhippi luulee olevansa" nyt on pudonnu kelkasta jo kauan aikaa sit eli ihan sama :)

Antti Alien
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 604
Liittynyt: 12.3.2005

Re: Eduskuntatalon portaat, la 20.11.2010 16:00

ViestiKirjoittaja Antti Alien » 26.11.2010 10:12

Islandsad kirjoitti:Millä tavalla perustuslaki tekee ganjan polttelusta laillista?

Perustuslain mukaan jokaisen yksityiselämä on turvattu. Perustuslaki ei itsessään salli tämän oikeuden kaventamista, mutta yleisen oikeuskäytännön mukaan se on silti mahdollista, kunhan tietyt ehdot täyttyvät. Nämä ehdot on koottu mm. perustuslakivaliokunnan mietinnössä 25/1994:
Perusoikeusjärjestelmän kokonaisuudesta ja oikeuksien luonteesta perustuslaissa turvattuina perusoikeuksina voidaan johtaa joitain yleisiä rajoittamista koskevia vaatimuksia. Niitä ovat esimerkiksi:
─ Perusoikeuksien rajoitusten tulee perustua eduskunnan säätämään lakiin. Tähän liittyy kielto delegoida perusoikeuksien rajoittamista koskevaa toimivaltaa lakia alemmalle säädöstasolle.
─ Rajoitusten on oltava tarkkarajaisia ja riittävän täsmällisesti määritettyjä. Rajoitusten olennaisen sisällön tulee ilmetä laista.
─ Rajoitusperusteiden tulee olla hyväksyttäviä. Rajoittamisen tulee olla painavan yhteiskunnallisen tarpeen vaatima. Hyväksyttävyyden arvioinnissa merkitystä voi olla esimerkiksi Euroopan ihmisoikeussopimuksen vastaavanlaista oikeutta koskevilla määräyksillä, ainakin siltä osin kuin niihin sisältyy tyhjentävä luettelo ihmisoikeuksien hyväksyttävistä rajoitusperusteista. Perusoikeussäännöksiä on perusteltua tulkita yhdenmukaisesti ihmisoikeuksien kanssa niin, että vain ihmisoikeussopimuksen asianomaisen sopimusmääräyksen mukaan hyväksyttävät rajoitusperusteet voivat olla vastaavan perusoikeussäännöksen sallittuja rajoitusperusteita.
─ Tavallisella lailla ei voida säätää perusoikeuden ytimeen ulottuvaa rajoitusta.
─ Rajoitusten on oltava suhteellisuusvaatimuksen mukaisia. Rajoitusten tulee olla välttämättömiä hyväksyttävän tarkoituksen saavuttamiseksi. Jokin perusoikeuden rajoitus on sallittu ainoastaan, jos tavoite ei ole saavutettavissa perusoikeuteen vähemmän puuttuvin keinoin. Rajoitus ei saa mennä pidemmälle kuin on perusteltua ottaen huomioon rajoituksen taustalla olevan yhteiskunnallisen intressin painavuus suhteessa rajoitettavaan oikeushyvään.
─ Perusoikeuksia rajoitettaessa on huolehdittava riittävistä oikeusturvajärjestelyistä.
─ Rajoitukset eivät saa olla ristiriidassa Suomen kansainvälisten ihmisoikeusvelvoitteiden kanssa. Perusoikeusuudistus lähentää entisestään Suomen perusoikeusjärjestelmää sisällöllisesti kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin. Tämän vuoksi perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien tulkinnallinen harmonisointi on aiempaakin tärkeämpää.

Se, että "rajoituksia ovat esimerkiksi" ei siis tarkoita sitä, että voidaan johtaa joku muu rajoitus ja todeta, että se täytyy, joten perusoikeuksia voidaan rajoittaa, vaan että vähintään jokaista näistä on noudatettava.

    - Ensimmäinen kohta tarkoittaa vain sitä, että esimerkiksi asetuksella ei voida puuttua perusoikeuksiin, vaan se on tehtävä lailla. Valtio 1, karvaton hippi 0.

    - Tarkkarajaisuus ei täyty, sillä hampun kasvatus ja hallussapito on laitonta tai laillista riippuen siitä, miten käyttötarkoituksen on ajatellut.

    - Rajoitusperusteet eivät ole hyväksyttäviä, koska rajoituksilla ei ole muuta perustetta kuin rajoitettavan asian itsensä rajoittaminen. Oikeusministeriltä kysyessäni peruste oli "perheille aiheutuvat ongelmat.", missä on ainakin kaksi ongelmaa: 1) ongelmien johtumisesta kannabiksesta ja niiden poistumisesta kieltämällä kannabis ei ole mitään näyttöä, ja 2) mahdolliset ongelmat on jo käsitelty muilla pykälillä: tavoite on siis jo saavutettu perusoikeuksiin vähemmän puuttuvin keinoin.

    - Kannabiksen käytön rajoitus itsessään ei voi olla painavan yhteiskunnallisen tarpeen vaatimaa, sillä päihteiden käyttö on yleisesti hyväksyttyä, ja jopa kannustettua toimintaa.

    - Käytöstä rankaiseminen ei ole suhteellisuusvaatimusten mukaista, koska rangaistus aiheuttaa enemmän ongelmia kuin teko, joka itsessään ei aiheuta muille mitään ongelmia.

    - Käytön rangaistavuus on säädetty ankarimmillaan kuuteen kuukauteen vankeutta, vaikka sellaiset määrät, jotka ankarimpaan rangaistukseen oikeuttaisivat, tuomittaisiin aina muuna kuin käyttörikoksena. Tällöin on mahdollista suorittaa rangaistusmuotoisia kotietsintöjä. Oikeusturvajärjestelyjä on siis tarkoituksellisesti heikennetty.

    - Rajoitus on ristiriidassa Suomea laillisesti sitovan Euroopan ihmisoikeussopimuksen 8. artiklan kanssa.

    - Ja viimeiseksi, käyttö ei vaikuta muihin ihmisiin, joten sitä voidaan pitää perusoikeuksien ytimeen kuuluvana asiana, eli siihen ei saa missään tapauksessa puuttua.

Perustuslain 106 §:n mukaan, jos jokin laki on ristiriidassa perustuslain kanssa, on tuomioistuimen noudatettava perustuslakia. Perustuslain 22 §:n mukaan julkisen vallan (esimerkiksi poliisiviranomaisen) on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen.

Euroopan ihmisoikeussopimus, 8. artikla:
1. Jokaisella on oikeus nauttia yksityis- ja perhe-elämäänsä, kotiinsa ja kirjeenvaihtoonsa kohdistuvaa kunnioitusta.

2. Viranomaiset eivät saa puuttua tämän oikeuden käyttämiseen, paitsi kun laki sen sallii ja se on välttämätöntä demokraattisessa yhteiskunnassa kansallisen ja yleisen turvallisuuden tai maan taloudellisen hyvinvoinnin vuoksi, tai epäjärjestyksen tai rikollisuuden estämiseksi, terveyden tai moraalin suojaamiseksi, tai muiden henkilöiden oikeuksien ja vapauksien turvaamiseksi.

    - Kansallisesta ja yleisestä turvallisuudesta tai maan taloudellisesta hyvinvoinnista on turha edes puhua muihin vaikuttamattoman toiminnan kohdalla.

    - Käytön kieltäminen ei liity rikollisuuden estämiseen.

    - Päihteiden käyttö on moraalisesti hyväksyttyä, ja kannabis on ainakin Euroopan unionin kannan mukaan vähemmän haitallista terveydelle kuin alkoholi ja tupakka (EMCDDA: Cannabis reader, osa 2, luku 7, sivu 147-153).

    - Yksityinen toiminta ei määritelmän mukaan puutu muiden henkilöiden oikeuksiin tai vapauteen.


Nähdäkseni hamputtelu on siis jo laillista toimintaa.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 42 vierailijaa