Kuva

Ehdotontako hampuusille?

Kysy hampuusilta. Alue, jonne voi kirjoittaa rekisteröitymättä.
Alueen säännöt
Vapaavyöhyke
Tälle alueelle voi kirjoittaa ilman rekisteröitymistä. Mikäli sinulla on käyttäjätunnus, älä aloita uusia ketjuja tällä alueella. Vapaavyöhyke-nimi ei tarkoita, että tällä alueella keskusteltaisiin vapaasti kaikesta - tämä on edelleen Hamppuforum!

Jotta samoja asioita ei kysyttäisi joka päivä uudelleen, katso ennen viestin lähettämistä löydätkö vastauksen:

Jos joku kysyy jotain triviaalia, ÄLÄ VASTAA "lue Hupu / käytä hakua". Käytä itse hakua, minkä jälkeen voit vastata, että haulla/hupusta löytyy, linkkien kera vastauksiin.
Käry kävi

Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Käry kävi » 8.1.2008 19:40

Tarina kaikes hauskuudessaan. Chillailtiin parin frendin kans pleikkarin ääressä marraskuun puolen välin tietämillä kun oveen koputettiin eikun ikkunasta kattoon kuka siel koputtelee. Kaks possua siviil vaatteet päällä en hiffannu et vois olla kyttiä kun olin aika kehällä :mrgreen: ja jatkettiin pelaamista frendien kans men puol tuntii tjn kun ovelta alkaa räpellys kuulumaan ja ovi aukeaa et possulasta päivää ketäs täältä löytyy et meil on etsintä lupa jne (mitä en nähny enkä tajunnu kysyä). Kaks siviiliä ja kaks sinisiin pukeutunutta eiku kämppää kääntää ympäri ja nimiä frendeiltä kyselemään.

Makuuhuoneesta löytyy 4 kaks viikoa vajaa valmiista kukasta olevaa citraalia (ihan uskomatonta polttoa :) ). Kaverit pääs kämpästä saman tien lähteen kysyvät et onko frendit poltellu johon tuumasivat etteivät käytä :laugh: .No meikäläinen siitä putkaan maijalla ja siviilit jäi kämppään penkoon tunnin päästä tulevat puskien kans laitokselle ja kuulusteluun nuori poliisi kuulusteli eikä ollu moksiskaan asiasta samalla ite vetää nuuskapussi huulen alle ja kysäsee asiat halki mistä vehkeet ja jyvät johon heitin et noitahan saa ei ollu asiasta ees kiinnostunu et mistä ne on tullu. Kuulustelun jälkeen himaan päästivät n.2h laitoksel vaan. Kaikki vehkeet jätti lamput 2x 250w spna, pongin ja viel onneks löysin nupunkin kaapist jota ei tajunneet :). Ämpäritkin oisin saanu takas mut enpä tarvin enää :laugh: .


Noh kuun alusta räpsähti syyte kasvattanut 4 cannabis sativa kasvia joista saatu 216g marihuanaa mistä määrästä melkein kaikki ollu kasvien kukintoa, joista olin käyttäny 10 g kahden kk aikana mitä kasvit muka oli olleet itselläni. Syyttäjä lähtee hakemaan huumausainerikoksesta ehdotonta tuomiota joskin pääsen yhdyskuntapaskaan jos soveltuvuus selvitys menee läpi. Aiempia tuomioita ratista 3,5v sitten josta tuli ykp:tä sitä ennen toine ratti ja varkaus rikos 7v sitten eikä ees yhtään käyttö rikosta ole tilil paitsi nyt tulossa. Tuntuu aika hassulta itsestäni kun ottanu easysti 3.5v, ja ikinä kenellekään en ole myyny tai antanu jne ja ovatkoha punnanneet ne varret noihin krp:ssä. Käyny töiskiin yli puol vuot putkeen tuntuu aika kohtuuttomalta et linnaa paukkus tai ykp:tä... Oisko mielipiteitä miten täs tulee käymään! Kyl on asiaja otettava off corse :) Ps. Ja hampun kasvatusta en lopeta ikin on se vaan niin kivaa hommaa :D.

jauhoo
Viestit: 8
Liittynyt: 29.9.2007

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja jauhoo » 8.1.2008 20:49

Paska homma.
Mitäs peliä muute pelasitte?

Finncut
Viestit: 317
Liittynyt: 16.8.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Finncut » 8.1.2008 21:07

Ei jumalauta hanki kunnon asianajaja ja pistä niille jauhot suuhun eihän tässä kohta uskalla kasvattaa jos siitä linnaan joutuu.
Sekaisin selvinpäin.

Oliivi
Viestit: 104
Liittynyt: 26.4.2004

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Oliivi » 8.1.2008 21:30

Eihän tossa nyt ole mitään järkeä.

Ehdotonta, minkä vitun takia?! Sori, nyt on pakko kiroilla.

4 puskaa, 250w. Eihän tollanen määrä kata edes kroonisen käytön tarpeita, puhumattakaan myynnistä. Ja se et sulla on jotain tuomioita noin pitkän ajan takaa ei
luulis liikauttavan tuomiota paljoakaan.

Pärjäämisiä :?

stiltskinn
Viestit: 37
Liittynyt: 19.9.2007

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja stiltskinn » 8.1.2008 21:33

Syyttäjä nyt usein lähtee hakemaan kuuta taivaalta. Itel yritti samaa kasvatuksesta mut sakkoja tuli. Ja tulee sullekin uskon niin. Oikeusaputoimistoon vaa hakee jeesiä. Älä huolehdi turhaan liikaa. Pelkästä kasvatuksesta ei mene linnaan jos ei näyttöö myynnistä tai muita rikoksia.

Shiraz
Viestit: 145
Liittynyt: 28.4.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Shiraz » 9.1.2008 9:06

Käry kävi kirjoitti: Syyttäjä lähtee hakemaan huumausainerikoksesta ehdotonta tuomiota joskin pääsen yhdyskuntapaskaan jos soveltuvuus selvitys menee läpi.

Nää jutut haiskahtaa aina vähän siltä että tuomio on jo päätetty antaa ehdottomana/yhdyskuntapalveluna ja sitä myötä myös rikosrekisteri. Luulen et jos kieltäydyt ykp:stä selviät sakoilla tai sama ehdollisena, koska ei tommosesta voi ketään kiven sisään pistää.
Vaikka rosiksessa tulisikin "kakkua", niin hovissa uusi kierros.
Asianajajaa myös suosittelen, koska syyttäjät yms. ovat perin juurin kieroa ja pahansuopaa väkeä.

Avatar
Jonistic85
Viestit: 445
Liittynyt: 20.12.2004

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Jonistic85 » 9.1.2008 9:19

5-15 kasvin kotiviljelmat menee viela pienina. ilmeisesti saat sakkoja.


Käry kävi kirjoitti:Ja hampun kasvatusta en lopeta ikin on se vaan niin kivaa hommaa :D.


respect.

Avatar
Pyhäjysäys
Viestit: 74
Liittynyt: 4.1.2008

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Pyhäjysäys » 9.1.2008 10:12

Mitään tietoa miten pääsi possut jäljille?

Avatar
hikkasuki
Viestit: 770
Liittynyt: 30.10.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja hikkasuki » 9.1.2008 11:01

Ei tuosta tule ehdotonta sitten varmasti. :eiei:

Minä pompin tasajalkaa sen tuomion, jos se tulee. :point:
4 kasvia ja 216g ei millään riitä "kovaan" tuomioon.

Avatar
örkki
Viestit: 381
Liittynyt: 17.8.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja örkki » 9.1.2008 11:29

jauhoo kirjoitti:Mitäs peliä muute pelasitte?


tämähän minuakin kiinnostaa. :lol:
Don't hurt the Rastafarian

Vieras

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Vieras » 9.1.2008 17:31

Jostain olen kuullut huhuja, tiedä sitten onko urbaanialegendaa, että 100g olisi ehdolliseen vankeuteen minimi ja ehdottomaan vankeuteen 1kg on minimi.

Näihin siis toki lisäksi aiemmat rötöstelyt ynms.. mutta varmaan ihan suuntaa antavia.

Blackjack
Viestit: 104
Liittynyt: 23.6.2005

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Blackjack » 10.1.2008 13:38

Mistäpäin olet? Alueellisia vaihteluita noissa on, hesassa tai jossain isommassa kaupungissa tuskin olisivat edes ovelle vaivautuneet kun taas jossain tuppukylässä voi poli-isi innostua kunnolla jostain taskusta löytyneestä kukanpalasta.

Ts. seinäjoella eräs siviilipoliisi oli mielestään nähnyt 'jointin'. No paikallehan pitää kutsua yksi jalka- ja kaksi autopartiota kahden paikallaolevan sivarin lisäksi ison yleisötilaisuuden aikana tarkastamaan meitä kolmea vaarallista hampuusia*. Keneltäkään ei löytynyt mitään (eikä muuten edes sitä 'jointtia') joten meidät kutsuttiin asemalle 'ihan pikaisesti' ja sitten otettiin avaimet koska 'muuten menee ovet rikki'. puskathan siinä meni ja ellen olisi suorastaan pakkomielteenomaisesti vesivarmistusta(Pressuamme) tehnyt niin vesivahinkohan siitä olisi tullut*. Putkassa tangomarkkinoiden loppuun asti lapualla(?) että olisi päästy kuulustelemaan heti(eli lässyttämään vuosikymmenen pajautelleelle jannulle siitä kuinka *!#?! vaarallista hamppu on.)

Pari viikkoa sadonkorjuuseen, 800W ja viherpeukusta hommattu hydro. Ankaran nyppimisen takia satoa ei olisi luultavasti tullut kuin 300-400g.

Ja sitten tietysti puoli vuotta kusitestejä kortin menettämisen uhalla. Pikkasen riipii jo tuo oletus kun olen kerran elämässäni vähän kortin saamisen jälkeen ajanut humalassa. kotipihalla tuli sitten mietittyä et mitä jos.. Ja kaveri taas menetti lopullisesti kortin vasta 3(kolmen) törkeän rattijuopumuksen jälkeen.

* 8 poliisia.. Niin, poliisin voimavarathan ovat äärimmäisen ohuelle venytetyt. Miksiköhän?
** Kasvatuskourut tyhjennetty suoraan lattialle(~20L). Ymmärtäähän tuon tietysti, suihkuhuonehan oli kuitenkin kokonaisen 2 metrin päässä.

Eivät kyllä edes yrittäneet muuta kuin sakkoa.. Toisaalta uhkailin kyllä kuulusteluissa asianajajalla ja pyysin laittamaan mahdollisimman kovan rangaistusvaatimuksen että saadaan niin pitkä ja kallis oikeusprosessi kuin mahdollista. :evil:

Tiedän, saattaa kuullostaa kaupunkilaisesta siltä että syötän sonninpaskaa mutta vannon kautta kivipiippuni ja kasvini kannon että koko juttu on totta.

kannabis lailliseksi! Suomessa on arvioiden mukaan puoli miljoonaa kokeillutta ja allekirjoituksia ei ole vasta kuin ~9000. kanna vartesi kekoon!
http://www.adressit.com/kannabis

Avatar
örkki
Viestit: 381
Liittynyt: 17.8.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja örkki » 10.1.2008 13:45

Surullista. Muuta sieltä kepun vaalipiiristä muualle. Siellä on ihan kusipää poliisit mitä olen muualtakin kuullut. :evil:
Don't hurt the Rastafarian

Käry kävi

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Käry kävi » 10.1.2008 20:48

Pelistä kiinnostuneelle tais olla god of war 2 mitä tahkottiin aika huippu mättöä suosittelen .Varsinkin vaikeimmalla tasolla sielu lepää kun ei pääse millään eteen päin :P .

Niin on tainnu syyttäjältä jäädä aamu lääkitys ottamatta, suosittelisin pajauttamaan sauhut tai juomaan kunnon teet niin ei vanne kiristäis yhtä paljon syyttäjän päätä :laugh: .Aika hakuteillä on munkiin mielestä syyttäjä kun ankarimman mukaan lähtee hakemaan tuomiota mut minkäs teet. Itekin uskon sakko tuomioon mitä olen tos tutkinu asiaa niin täs nyt mikään täys kriminaalil ole kuiteskaan. Syyttäs niitä mitä pitäs rangaista stana raiskarit ja pedofiilit saa ehdonalaisia luulis nyt olevan joku järki näis hommis jos yritetään jotaa hampun viljelijää pistää kovalla niin kaikki ei ole kunnossa täs hommas, mut se siitä.

Hovin kautta mennään tottakai jos ei muu auta on parempaakin tekemistä kun joku ykp vaik töissä kävis jos ei muuta . Yhdeltä asianajajalta kysäsin asiasta ja sekin ihmetteli asiaa et mitä syyttäjä oikein hakee takaa tolla ehdottamalla tai ykp:llä, kun kylhän se syyttäjä yrittää kusta silmään minkä kerkee jos ei ota asioista selvää. Vois luulla et on kiintiö palkkaus tullu syyttäjillekiin mitä enempi saa porukkaa istumaan sitä kovempi palkka :laugh: . Pelkkä ykp:n järjestäminenkiin maksaa useamman tonnin mut jos valtiol on ylim. rahaa niin mikäs siinä mieluummin luulis valtionkin haluavan rahaa (sakkoa) kun työntää sitä jonniin joutaavaan :think: .

Poliisi väitti et naapuri on haistanu jota en kyl ihan purematta niele kun asun rivaris ja ulko ovi on suoraan ulkoilmassa ja omaa nenään kyl ei ovel kärynny vaik voiha se olla valonkin takia vaik aika varovainen olin senkiin suhteen :think:. Joku kateellinen rotta/vasikka on varmaankin ilmiantanu täälläkin niit riittää näköjään stana. Mut se ei varmaan ikinä selvii mikä oli todellinen syy kotietsintään kyl itteekin kiinostas onko seuranneet pitempään tai jtn mut kellekään en ole myyny omaks ilokseni kasvattanu jos jostaan muusta ovat yrittäneet nakittaa :think: .

Kaupungist (kylästä) annan vinkin 20 000 asukasta ja täällä haisee aina paska :lol:. ps. et eiköhän tämä tästä viel suttaannu oikeille raiteilleen :D ...

Pilviveikko77

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Pilviveikko77 » 10.1.2008 22:23

Hei olen foorumin uusi aktiivi.
Nyt tulee senverran kovaa kritiikkiä että en uskalla itseäni
leimata tms. Joten laitan ihan nimimerkillä viestin. Itse kasvattelua tässä juuri aloitellut,
ja ihan perus suomalainen työssäkäyvä kansalainen. Kun välillä täällä mielestäni A paapotaan rikollisia B vihataan poliisia C kannatetaan sossun piikkiin elämistä, niin haistelen vielä ilma ennenkuin alan omalla nimimerkilläni avautumaan. Itse olen päinvastaista mieltä jokaisesta edellä mainitusta.

Jos nyt ymmärsin viestisi, niin olet aikaisemmin koheltanut aika pahastikin, ja nykyään pois rikoksen polulta. Upea kuulla ja jos
näin on, niin toivon, että selvit säikähdyksellä, ja kasvatukset ja muu elämä alkaa rullaamaan entistä ehommin,
tästä kompastuskivestä päästyäsi.

Pari juttua kuitenkin iski silmään, ja erityisesti jos ajattelet vielä rikollisen polulle lähteä (tai olet edelleen)
niin haluan vastata sinulle näin:

Käry kävi kirjoitti:
Aiempia tuomioita ratista 3,5v sitten josta tuli ykp:tä sitä ennen toine ratti ja varkaus rikos 7v sitten eikä ees yhtään käyttö rikosta ole tilil paitsi nyt tulossa. Tuntuu aika hassulta itsestäni kun ottanu easysti 3.5v, ja ikinä kenellekään en ole myyny tai antanu jne ja ovatkoha punnanneet ne varret noihin krp:ssä. Käyny töiskiin yli puol vuot putkeen tuntuu aika kohtuuttomalta et linnaa paukkus tai ykp:tä... Oisko mielipiteitä miten täs tulee käymään! Kyl on asiaja otettava off corse :) Ps. Ja hampun kasvatusta en lopeta ikin on se vaan niin kivaa hommaa :D.


Käry kävi kirjoitti:Syyttäs niitä mitä pitäs rangaista stana raiskarit ja pedofiilit saa ehdonalaisia luulis nyt olevan joku järki näis hommis jos yritetään jotaa hampun viljelijää pistää kovalla niin kaikki ei ole kunnossa täs hommas, mut se siitä.


Aloitan: ennemmin antaisin raiskata itseni kuin rattijuopon ajaa päälleni. Jokaiselta S******n rattijuopolta pitäis
viedä kortti, ja auto ja linnaan pitkäksi aikaa. Turha varmaan alkaa latomaan tähän tilastoja rattijuoppojen aiheuttamista
kuoleman tilastoista.

Koska olet kaksi kertaa kärynny niin on tainnu aika usein ratissa kännissä oltua. Mites nyt jos oot ihan sikasavuissa,
hyppäätkö edelleen auton rattiin.

Multa on pari kertaa elämässä varastettu autosta tavaraa, sekä muitakin varkauksia lähipiirissä ollut.
Varkailta sais leikkaa yhden sormen kerrallaan, joka tuomiosta. Loppuis se varastelu ennenpitkää.
Sunlaiset sössijät verottaa tätä yhteiskuntaa rahallisesti niin massiivisia summia että v******a itse käydä
töissä, kun osa veromarkoista menee nyt tähän sunki kuvion selvittämiseen.

Että ihan tolla sun asenteella ei mun mielestä oo soveliasta edetä. (että tässä nyt ihan syytöntä ja
viatonta raukkaa kiusataan) Varas ja rattijuoppo!

Ihan en ymmärrä tätä itkua ja sitten porukka kilvan lohduttaa ja haukkuu poliisia.
Jos sul ei ois noita aiempia sekoiluja, ei varmaan tän viestiketjun aloittamiseenkaan ois ollu syytä.
Todennäköisesti pyörit edelleen enempivähempi rikollispiireissa ja sitäkautta homma kussu.
Vai mites onnistuit polliisit kotiis saamaan, et kommentoinut kyselyihin aiheesta?

Mutta oikein mukavaa kevättä muuten toivottaen:
pilviveikko

Käry kävi

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Käry kävi » 11.1.2008 1:07

Pilviveikolle.... mietin vain onko esim raiskaus lievempi rikos kuin hampun kasvatus? Ja itsekinhän olet rikollinen kerran jos hamppua kasvatat :shock: . En yritä enkä ole yrittänyt puolustella ratti juoppoja se on itsestänikin hölmön hommaa täysin perseestä, mutta tehty mikä tehty. ''koheltanut aika pahastikin'' omasta mielestä aika lievää joku varkaus tuomio ja pari rattia verrattuna vaikka mitä iltiksestä saa päivittäin lukea, mut se onkin vain minun mielipide. Tietysti sinun unelma maailmassa ei ois rikollisia ja kaikki ratti juopot istus elinkautista vai?.

''(että tässä nyt ihan syytöntä ja viatonta raukkaa kiusataan)' 'Ja täysin syyllinenhän tässä olen ite ne kasvit kaappiini pistin ja lamput asensin :laugh: ite sen päätöksen olen tehny ja kannan kyllä vastuuni tuli mitä tuli :). Ja mitä olen joskun tehny se on tullu tehtyä ja päivääkään en vaihtais pois :) .

''Vai mites onnistuit polliisit kotiis saamaan, et kommentoinut kyselyihin aiheesta?'' Yritin kyl siihen vastata et en tiedä olko naapuri vai joku rotta en tiedä itekään kun ei poliiseilla muuten mitään asiaa ole minulle ollu kuten todettua melkein 4v ollu 'kiltisti' :) ollu töissä, välillä opiskellu ja taas töissä niinkun tälläkin hetkellä :) maksan niitä veroja mitä me kaikki joudumme maksamaan.

Kaveri piiriin kuuluu porukkaa laidasta laitaan osa niitä kunnon kansalaisia (jos ymmärsin lasket itsesi tähän ryhmään) ja osa niitä vähemmän kunnollisia niitä S******n kriminaaleja ja sossun pummeja :laugh: . Ja oma kokemus on poliisi osaa kiusata ihan tavan kansalaistakin ihan ilman syytä tosi kuin vesi jos ei ole tanssinu niitten pillin mukaan ja esimerkkejä ois paljon mut jaksa enää jatkaa aiheesta työtäänhä neki tekee. Edelleen nämähän oli vain mun mielipiteitä, joihin jokaisella on oikeus omaansa mut hyvää kevättä pilviveikolle toivottavasti tulee isot yrtit :D ps. alunperin ideahan oli kysyä et onko mahdollista saada tuomiota näinkin vakavasta asiasta kuin 216g mut välil juttu pomppaa asian viereen...

Avatar
xola
Viestit: 154
Liittynyt: 23.3.2006

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja xola » 11.1.2008 1:45

naurettavaa.--- " saatiin jos kus ryöstöstä vaiko törkeä sellainen , enivei 200mk sakkoo muistaakseni paitsi yks jabä tais saada vähä enemmän ku oli 18v. kioskin ikkuna sisään ja hätäseen mitä sieltä nyt sai kaan ei paljo paskaakaan ja sit jäätiin naleen ku hölmöiltiin. vain yksi yö putkassa ja sit joskus rosiksessa oli meillä hauskaa -- syyttäjä oli tosi vittumainen mutta tuomarit ihan kivoja.. jotenkin tohon suuntaan ... eikä perhe saanu edes koskaan tietää asiasta vaiks kaks meistä oli alaikäisii tai ainakaan mun- eikä tiedä vielä -enkä sano , en hlä joskus..
VIINA PIRU VEDÄTYS.......................!!!!!!!!!!!!!!!!

Sucka2
Viestit: 3
Liittynyt: 29.7.2007

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Sucka2 » 11.1.2008 15:17

Aiheen aloittajalle -> Koskista? :D

Käry kävi

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Käry kävi » 19.3.2008 20:12

Noh rustata topicci loppuun jos ketään enää kiinnostaa tai teille jotka kuumottaa samoista asioista mistä ite silloin tammikuussa eli eilen oli käräjät ja syyttäjä oli niin vittumainen kuin vain vaa voi olla :evil: mut homma meni ihan hyvin 60 päivä sakkoo tuli eikä muuta niinkuin odottelinkin eli oikeus tapahtui vaik kismittää maksella sakkoja mut pahoista teoista rangaistaan :lol: .Teille joita kuumottaa tulevat käräjät ja jne turha kuumotus pois sakoilla yleensä selvii jos ei kilo kaupalla kasvattele :lol: .

Avatar
Kani Sativa
Viestit: 960
Liittynyt: 13.11.2007

Re: Ehdotontako hampuusille?

ViestiKirjoittaja Kani Sativa » 19.3.2008 20:51

No hyvä kun jaksoit kertoa kuinka kävi. Ja onnittelut kohtuullisesta tuomiosta. :D
Join a hilarious adventure of a life-time. Work, buy, consume, die.


Palaa sivulle “Vapaavyöhyke”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 45 vierailijaa