Kuva

usko ja urheilu

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
saila
1 tähti
1 tähti
Viestit: 251
Liittynyt: 27.4.2004

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja saila » 1.8.2006 8:54

BiuBau tilhi kirjoitti:No mutta tämä ei varsinaisesti ole pointtini vaan se, että olisi hauska kuulla mitä suomalainen raamattu sanoo kyseisissä kohdissa ja miten kyseinen hebreankielen (eikös Kaneh-bosm ollutkin hebreaa???) sana on Suomennettu?



Vanhassa 1933 suomennoksessa termi on "hyvänhajuinen kalmoruoko" eli sama kuin King Jamesin englanninkielisen Raamatun calamus. Uudessa 1992 käännöksessä käytetään sanaa tuoksuruoko.

Kalmoruo'on eli kalmojuuren tieteellinen nimi on Acorus calamus. Kalmoruoko esiintyy myös ainakin Jeremian kirjassa:

"Mitä on minulle Sabasta tuleva suitsutus, paras kalmoruoko kaukaisesta maasta? Teidän polttouhrinne eivät ole minulle otollisia, eivätkä teidän teurasuhrinne minulle kelpaa."

Ehkä kyseessä on vanha käännös- tai tulkintavirhe, ehkä ei.

Avatar
dupond
1 tähti
1 tähti
Viestit: 169
Liittynyt: 20.5.2006

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja dupond » 1.8.2006 13:38

Googlettamalla löytyi tällainen referaatti, jossa on yleisestikin mielenkiintoisia
seikkoja kansanperinteellisestä hampun käytöstä:

http://khem-caigan.livejournal.com/3259.html#cutid1

Avatar
MetsänNeito
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1198
Liittynyt: 14.6.2006

Re: Usko ja Urheilu ry.

ViestiKirjoittaja MetsänNeito » 1.8.2006 14:34

Pellon Pekko kirjoitti:Aiheesta aloitettu uusi keskustelu

---------------------------
Törmäsin tällaiseen hienoon matskuun:

http://www.uskojaurheilu.fi/huume/info.html



Kävin tutustumassa kunnolla tuonne, ja voi elämä mitä tekstiä! :x
Siis ihan järjettömiä juttuja :evil: "SEURAAVA ASKEL OPIAATIT!!" :x
nO Jooo, en anna mieni järkkyä... Näitä löytyy.. :|
"It is your mind that creates this world"
The Buddha

Avatar
konsta-aapeli
Viestit: 370
Liittynyt: 25.4.2006

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja konsta-aapeli » 1.8.2006 15:36

dhadgièkdi kirjoitti:Piironen YK-Poliisi Bosniassa?

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi? ... 0018235494


Tuolla lukee vain että viesti on poistettu... miksiköhän :think: :foil:
Fear leeds to anger, anger leeds to hate, hate leeds to suffering.

Edwin

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja Edwin » 2.8.2006 1:11

Lienenkö poistettu koko ketju... kerkesin sen kyllä lukemaan aiemmin, ei siellä mitään erityistä kerinnyt kukaan mistään kertomaan.

Olsiko se Piirosen teksti sitten katsottu liian provoksi ylläpidon taholta :D että siksi poistivat koko ketjun.

http://www.hamppu.net/forum/viewtopic.p ... ilu#243702

Joo, ei ole vielä tullut vastausta.

Avatar
Pellon Pekko
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 908
Liittynyt: 16.4.2006

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja Pellon Pekko » 2.8.2006 12:06

jos kaikki poliisit olisivat tälläisiä olisi meillä kaikilla kansalaisilla
todella turvaton elämä..
aloin jo miettimään että pitäisköhän tehdä valitus
tästä herrasta...


Nimen omaan. Tätä hain. Minun mielestäni pitäisi. Jos kuvitellaan, että suhtautuminen kannabikseen ym. laittomiin päihteisiin on jossain määrin arkipäiväistynyt kansan keskuudessa, täytyy muuttuvan suhtautumisen jossain vaiheessa taivoittaa myös ns. viralliset tahot. Ja sitä nopeammin tavoittaa, mitä enemmän kansa virallisia tahoja härkkii.

Tässä asiassa jälleen katsoisin kysyvästi HPPry:n tai Kannabisyhdistyksen suuntaan. Yksi ihminen yksin virallista linjaa vastaan on aika heikko, väsyy helposti. Väsyneiltä vaikuttavat kyllä nämä yhdistyksetkin. Jaa-a.

Avatar
BiuBau tilhi
Viestit: 136
Liittynyt: 12.12.2005

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja BiuBau tilhi » 2.8.2006 14:25

Kiitos vastauksesta Saila

Tjaa voipi olla käännösvirhe tai sitten ei. Eikös Raamatussa näitä virheitä ole yleensäkkin esiintynyt aika kosolti? Kaippa siksi, että ymmärtääkseni kyseistä teosta on käännetty hiukan siellä sun täällä. Välillä käännöstyöhön on vaikuttanut myös ihan tuikitavallinen ja maallinen politiikkakin.

Itsessäni heräsi kyllä heti pientä kritiikkiä siksi, että hampun yhdistäminen raamattuun tuntuu täsmä propagandalta. Konservatiiviset kristilliset piirithän ovat kärkkäästi hamppua vainonneet. :foil:
- Jos tunnet taistelevasi tuulimyllyjä vastaan muista, että kun viimeinen tuulimylly on maassa voit palata kotiin voittajana -

Avatar
saila
1 tähti
1 tähti
Viestit: 251
Liittynyt: 27.4.2004

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja saila » 2.8.2006 15:23

BiuBau tilhi kirjoitti:Kiitos vastauksesta Saila

Tjaa voipi olla käännösvirhe tai sitten ei. Eikös Raamatussa näitä virheitä ole yleensäkkin esiintynyt aika kosolti? Kaippa siksi, että ymmärtääkseni kyseistä teosta on käännetty hiukan siellä sun täällä. Välillä käännöstyöhön on vaikuttanut myös ihan tuikitavallinen ja maallinen politiikkakin.

Itsessäni heräsi kyllä heti pientä kritiikkiä siksi, että hampun yhdistäminen raamattuun tuntuu täsmä propagandalta. Konservatiiviset kristilliset piirithän ovat kärkkäästi hamppua vainonneet. :foil:



Käännösvirhe on mahdollinen eikä kannabiksen käyttö tuon ajan rituaalimenoissa olisi mitenkään ihmeellistä. Kyseessä olisi joka tapauksessa ollut ihan erilainen yhteys kuin mitä kannabikseen tänä päivänä liitetään. Dupondin antaman linkin mukaan käännösvirhe olisi tapahtunut jo 200-luvulla käännettäessä Vanhaa Testamenttia hepreasta kreikaksi. Tulkinta on tietysti periytynyt kaikkiin myöhempiin käännöksiin; siis myös suomennokseen.

Muitakin käännös- ja tulkintavirheitä on, joista osa on yhteisiä kaikille alkukielistä tehdyille käännöksille. Yksi suomenkielisen Raamatun kummallisuuksista on tietysti "jalopeura", jota käytetään tarkoittamaan leijonaa. Jalopeuran on yleensä kuitenkin tulkittu tarkoittaneen hirveä tai muuta isoa eläintä. Agricolan aikaan myös sana leijona tunnettiin ilmeisesti suomessa. Eräs selitys tälle kummalliselle nimitykselle on, että Leijonan tähtikuvio tunnettiin suomalaisessa kulttuurissa Jalopeurana. Kyseessä olisi siis väärän asiayhteyden aiheuttama tulkintavirhe. Tuossa linkissä jotain lisätietoa jalopeurasta:

http://tsv.fi/ttapaht/007/hakkinen.htm

Avatar
Ph.D. Sykerö
Viestit: 66
Liittynyt: 16.12.2004

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja Ph.D. Sykerö » 2.8.2006 18:59

Tietävätköhän nuo etusivun sponsorit mitä kaikkea juubaa nuo sivut pitävät sisällään, esim. mitä helvettiä joku YLE tukee tälläistä? Miten mikään YLEn uutisoima uutinen mistään voi olla objektiivinen, kun ovat tälläisen sivuston sponsaajina? Ei prkl! :evil:

Akuntehtaalle lähtee kanssa just mailia, että taitaa Epuilla olla reppu hukassa "on vuosi kakstuhattakuus, fasismi on arvomme uus" :eiei:

useri
Viestit: 727
Liittynyt: 5.4.2004

Re: usko ja urheilu

ViestiKirjoittaja useri » 2.8.2006 19:16

Ph.D. Sykerö kirjoitti:Akuntehtaalle lähtee kanssa just mailia, että taitaa Epuilla olla reppu hukassa "on vuosi kakstuhattakuus, fasismi on arvomme uus" :eiei:


abloodeja... tämä akun tehdas pisti aikas pahasti
silmään... ei kyllä uskois että noin hukassa on ukoilla
reppu ja eväät.. *miettii*
voisi olla vitsi...

mutta minä en enään osta koffia enkä muitakaan
koffin tuotteita.. sisältäen kaikki firman tuotteet...
perkl... samoin k supermarket
pahus kun en näe kaikkia noita firmoja
enään.. ( sivut ei toimi kunnolla )

kirje pitäisi lähettää kaikille noille firmoille...
mikä yritys oikeasti haluaa olla mukana tälläisessä
vanhempien syyllistämisessä ja systemaattisessa valehtelussa...
eli printtaa nämä "huume" sivut ja laittaa kirjeen mukaan
ja osoittaa viestintä päälikölle...

toinen mikä ihmetyttää on se mikä ainakin minulle
tulee sivun nimeksi " HUUMEPOLIISI "
siinä " tietoisku" sivulla... ( operalla )
eli onko huumepoliisi sen "fakta" tiedon takana....
eli virkavirhe... ei kai viranomainen saa levittää suunnitelmallisesti
valheellista informaatiota... ?
tässä ollaan jo niin törkeässä valheessa
ettei kysymys ole mielipide erosta
vaan valheesta...
..............

Avatar
Uranus
Viestit: 349
Liittynyt: 3.4.2006

Re: Pienet uutiset 2008

ViestiKirjoittaja Uranus » 3.6.2008 16:37

Bunnyh kirjoitti:Pössyttely pienentää aivoja
hippocanpus: - 12%
mantelitumake: - 7%

Hyvänen aika..!
Tämähän taannehtivasti todistaa Usko ja Urheilun väitteet todeksi.
http://uskojaurheilu.fi/2008/huume/info.html
1 Kings 21:14 Then they sent word to Jezebel: "Naboth has been stoned and is dead."

Naamaton
Viestit: 221
Liittynyt: 29.10.2007

Re: Pienet uutiset 2008

ViestiKirjoittaja Naamaton » 3.6.2008 21:26

http://uskojaurheilu.fi/2008/huume/info.html


Onkos tuon kirjoittaja nyt ihan tosissaan?! Että nää saa vihaseks :evil:
sori offtopic tä oli pakko päästä sanomaan
Everything is borrowed and everything will be returned.

Insanick
Viestit: 528
Liittynyt: 21.2.2006

Re: Pienet uutiset 2008

ViestiKirjoittaja Insanick » 4.6.2008 5:47

Naamaton kirjoitti:...

Onkos tuon kirjoittaja nyt ihan tosissaan?! Että nää saa vihaseks :evil:
sori offtopic tä oli pakko päästä sanomaan

En tiedä. Vaikuttaisi melkein siltä että joku Pahkasian (R.I.P.) entinen toimittaja olisi asialla. :laugh:
"Hyvä matemaatikko heti, jos on synnin tuoksuakaan ilmassa, tarkistaa." -Armo Pohjanvirta

JahCure
Viestit: 22
Liittynyt: 8.11.2008

Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja JahCure » 20.7.2009 21:53

Usko ja urheilu

Erikoinen nettisivu ja erittäin kriittinen suhtautuminen kannabikseen.
Mitäs mieltä olette, onko kritiikki asiallista vai sorrutaanko tunteisiin perustuvaan argumentointiin liikaa?

Vieras

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja Vieras » 20.7.2009 22:00

Aivan loistavat sivut, siellähän kerrotaan selvästi hassiksen ja alkoholin erot. Ihmetystä herättää vain ne hassiksen luomukäyttäjät jotka eivät siirry kovempiin aineisiin?
Poliisi on aina oikeassa.

sat1vax
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 846
Liittynyt: 28.1.2007

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja sat1vax » 20.7.2009 22:48

Suomessa on lukuisia suuryrityksiä, joita johtaa alkoholisti mutta ei ainuttakaan sellaista, jonka johtajana on kannabiksen vakiokäyttäjä!!

:D Jaa, että näin.
Kulkevat käsikädessä kannabiksen kanssa. Yleensä se, joka käyttää kannabista, käyttää myös huumaavia lääkeaineita, eli on nk. sekakäyttäjä. :wanha: Yleisiä käytössä olevia huumelääkkeitä:

* Diapam
* Oxepam
* Tenox
* Xanor
* Normison
* Sirdalud
* Temgesig
* Subutex

Avatar
dhadgièkdi
1 tähti
1 tähti
Viestit: 271
Liittynyt: 18.3.2006

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja dhadgièkdi » 20.7.2009 23:04

No siis tämähän on jo legenda.

Ei voi edelleen muuta sanoa kuin että huhhuh, ja että toivottavasti tätä ei kukaan usko.

:D

Avatar
The Groke
Viestit: 170
Liittynyt: 19.2.2008

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja The Groke » 21.7.2009 1:06

Eikö tälläisestä alkoholimainonnasta pitäisi ilmoittaa viranomaisille? Ajatelkaa nyt kun lapset lukevat johtajien olevan alkoholisteja :shock:

radi0koira
Viestit: 6
Liittynyt: 5.11.2008

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja radi0koira » 21.7.2009 11:27

mikä näitä ihmisiä vaivaa? :lol: uskomatonta miten jotkut jaksaa tosissaan tuommosta paskaa selvittää nettisivuillaan.. HASIS = HERMOMYRKKY!

Insanick
Viestit: 528
Liittynyt: 21.2.2006

Re: Erikoinen sivusto - mitäs hampuusit ovat mieltä?

ViestiKirjoittaja Insanick » 21.7.2009 19:11

Tulee vahvasti mieleen Niilo Paasivirran Oikeat Mielipiteet (TM). :laugh: :think:
"Hyvä matemaatikko heti, jos on synnin tuoksuakaan ilmassa, tarkistaa." -Armo Pohjanvirta


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa