Kuva

Amsterdam, sienet ja blossi.

Matkailuaiheista keskustelua hamppuväen näkökulmasta, hamppu muissa maissa
Alueen säännöt
Matkailu
Matkailuosio on tarkoitettu hampuusien matkailukeskustelulle.
Täällä voit jakaa kokemuksia mm. kannabistilanteesta eri maissa ja matkavinkkejä.
Muistathan kuitenkin noudattaa Hamppuforumin sääntöjä!

Huom.! Tarkastathan ennen uuden ketjun tekoa, ettei kyseisestä kohteesta tai aiheesta ole jo olemassa ketjua!
Avatar
analogic
Viestit: 139
Liittynyt: 18.12.2001

Amsterdam, sienet ja blossi.

ViestiKirjoittaja analogic » 9.2.2002 21:16

Muutama vuosi sitten olin Amsterdamissa viikon reissulla tyttöystäväni kanssa. Matkan tarkoituksena tietysti hirveä kuosi ja sekoilu. Ekana päivänä ei tehty oikeastaan mitään, pyörittiin kaupungilla ja ihmeteltiin. Illalla sitten haettiin hotelllin viereisestä coffeeshopista muutama jointti ja polteltiin loppuilta. Sairasta kamaa oli se kukinto kyllä mitä sieltä sai, naurettiin hotellihuoneessa monta tuntia putkeen, sitä nauramista ei vaan voinu lopettaa ku sen kerran oli alottanu. Seuraava päivä menikin melko psykedeeliseks kun ostin Smart Shopista (kaupan nimeä en muista) 50kpl "Philosophers stone" nimisiä sieniä (kuuluu Psilocybe perheeseen, muistaakseni Psilocybe semilancentea tai vastaava), myyjä siellä kaupassa varoitteli että "be careful it might be a little bit trippy", ilmoitin että kokemusta löytyy kyllä ja myyjä toivotteli sitten hyvää päivänjatkoa. Söin kaikki viisikymmentä sientä matkalla hotelliin..

Kun tultiin hotelliin takaisin huomasin että portaat jotka vievät yläkertaan oli oudon vääntyneet ja minulla oli todella vaikeaa kiivetä niitä ylös joten päätin ottaa varman päälle ja kontata. Onneksi kukaan ulkopuolinen ei ollut näkemässä =) Kun vihdoin päästiin huoneeseen joka oli kolmanessa kerroksessa menin sängylle makaamaan ja ajattelin että olisi hyvä idea polttaa blossit jos vaikka tasottais vähän oloa. Samantien kun sytytin jointin ja imaisin ekat savut tuntui että koko huone kääntyi 45 astetta ja pidin kiinni sängystä jotta en putoaisi seinälle. (hämärä selitys mutta en osaa paremminkaan ilmaista..) Vähän ajan kuluttua tunne lakkasi tai unohdin mitä olin tekemässä ja kaikki vaikutti taas melko normaalilta. Makasin selällään sängyllä ja katselin ihmeissäni kattoa.

Verhojen välistä heijastui kattoon punainen viiva. Hetken aikaa katseltuani viiva alkoi liikkua ja kiemurella pitkin kattoa, sitten värejä alkoi tulla kokoajan lisää ja kohta koko katto oli täynnä mitä ihmeellisimpiä värejä jotka muodostivat omituisia kuvioita. Tätä katselin mielestäni melko kauan, mutta sienissä ajantaju hämärtyy todella rankasti joten vaikea sanoa...
Tyttöystäväni ilmoitti jossain vaiheessa että haluaisi lähteä punaisten lyhtyjen alueelle kiertelemään ja tunsin jostain syystä taas olevani kunnossa liikkumaan joten.. muistan vaan miten katsoin huoneessa peiliin ennekuin mentiin ja pupillini olivat niin isot että silmistä näkyi vaan oikeastaan mustaa. Säikähdin itseäni ja laitoin aurinkolasit päälle.

Käveltiin kaupungilla jonkin aikaa ja päätettiin sitten mennä coffee shoppiin blosseille, mikä ei ollut hyvä idea.. Poltettiin puoliksi yksi jointti jonka jälkeen alkoi tajuton huimaus ja sekava olo. Käveltiin ulos ja pysähdyin nojaamaan seinään, sanoin muijalle että mul on huono olo ja heikottaa, muija vaan naureskeli että kyllä se menee ohi ja ilmotti siinä samassa että menee vielä ostamaan muutaman jointin mukaan hotelliin. Jäin siis yksin seisomaan keskelle katua tajuttomassa tokkurassa.

Yhtäkkiä huomasin että kohta lähtee taju ja lähdin hoipertelemaan pitkin katua yrittäen muistaa missä hotelli on (matkaa hotellin ovelle oli noin 200m), kun kävelin katua en saanut selvää mistään, kaikki värit oli hävinnyt ja näin vain valkoista, ihmiset erotin hahmoina mutta en nähnyt mihin ne käveli joten väistelin kaikkea mitä näin. Pääsin ihmeen kaupalla kadun toiseen päähän. Sitten silmissä sumeni ja muistan että tarrauduin kiinni johonkin. Hetken aikaa olin ilmeisesti tajuton ja havahduin siihen että tuntui siltä kun joku hakkaisi päätäni jollain metallisella esineellä. Tunsin mieletöntä kipua, yritin nousta ylös ja silloin tajusin että hakkaan itse päätäni metalliseen kaiteeseen. Hämmenys oli vielä suurempi kun yhtäkkiä joku nappasi rinnuksista kiinni ja sanoi "don´t do this here, go away!!". Yritin selittää että hotellini oli kulman takana ja että minulla oli huono olo, tätä jonkin aikaa selitettyäni huomasin puhuvani kadulle ja että mies joka minua oli retuuttanut seisoi itseasiassa selkäni takana. Yhtäkkiä kaikki oli taas vesiselvää, näin kaiken tarkasti, huono olo hävisi. Mumisin miehelle jotain ja kävelin n. 50m päässä olevalle hotellin ovelle ja istuin portaille odottelemaan tyttöystävääni ja selvittelemään mitä oikein tapahtui. Loppuviikko meni sitten rauhallisemmissa merkeissä, polteltiin vaan jonkun verran. Sairas reissu ylipäätään. Onneksi rahat ei riittänyt meskaliiniin...

EzMigrated!


Avatar
legura
Viestit: 165
Liittynyt: 23.9.2001

sairasta!

ViestiKirjoittaja legura » 9.2.2002 21:55

oikeesti toi on jo sairasta! huhhuh sieniä. onko se laillista?
vihreää, tahmeaa ja vahvasti tuoksuvaa.

Avatar
analogic
Viestit: 139
Liittynyt: 18.12.2001

Sienet..

ViestiKirjoittaja analogic » 9.2.2002 22:02

Sienet ei tietääkseni oo laittomia suomessa jos pitää tuoreita hallussa, mut jos ne on kuivattuja tai jotain ni sit kai laittomia. Joskus luin tota lakijuttuu mut on kyl aika hämärän peitossa, mut kyllä noi aika vaaralliseks huumeeks vissiin luokitellaan. Suomessakin noita kyllä syksyisin kasvaa..

ton1k

laillista

ViestiKirjoittaja ton1k » 9.2.2002 22:03

Taitaa nuo luonnon tuotteet, salvia, sienet ym. olla laillista damissa. kun siellähän on niitä smart shoppejakin...

Avatar
analogic
Viestit: 139
Liittynyt: 18.12.2001

Re: laillista

ViestiKirjoittaja analogic » 9.2.2002 22:10

Damissa on kyllä laillisia, mut Suomesta en oo ihan varma.

Rhesus m
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1078
Liittynyt: 26.4.2001

taika&tatit

ViestiKirjoittaja Rhesus m » 10.2.2002 0:16

tattien halussapito on suomessa kielletty ja muistaakseni myös käyttö.
tosin aina voi vedota vahinkoon ja vetää livenä maasta jolloin tuo on laillista.
hyvä stoori joiltain osin muistuttaa erästä sieni matkaani jolloin tuijottelin vaaleanpunaista 3d kirjaimin kirjoitettua walt disney tekstiä erään rakennuksen seinässä muutaman tunnin ajan. lopuksi menin helikopterilla kotiin (olin kävellyt).

Hemp

Re: taika&tatit

ViestiKirjoittaja Hemp » 10.2.2002 13:51

Kun monet polttaa tota salviaa, niin voiko polttaa ihan sitä maustesalviaa mitä saa kaupasta?

Andy The King

Maustesalvia

ViestiKirjoittaja Andy The King » 10.2.2002 15:09

Juu, tottakai sitä voi polttaa.. Mut ei siitä kyllä mitään hyötyä saa. Tai ainakaan sellaista hyötyä mitä toivot. Eli ei mene sekaisin.. Näin olen ainakin ymmärtänyt. Korjatkaa jos olen väärässä.

Kasvi

don't do this here go away

ViestiKirjoittaja Kasvi » 10.2.2002 19:31

joo no kyllä mä ymmärrän että sua saatetaan tulla retuuttamaan rinnasta jos istut jossain kadulla ja hakkaat päätäsi kaiteeseen, jos suomessa olis laillista nää kaikki luonnontuotteet, niin vois vituttaa jos kaikki vitun britit örisis jossain kadulla, meet kahvilaan niin siellä jotkut ranskalaiset papat tekee kuperkeikkoja sienipäissään ... noh, tämän ukon ymmärsin, ja vahinkohan tämä oli, eipä olisi tyttösi pitänyt jättää sinua yksin harhailemaan pitkin poikin 'damia. no joo... ei voi mitään, pitää varoa ja jos ei ole varma... en tänä kesänä mutta sitä seuraavana kaverin kanssa lähetään interrailaamaan, voitte olle 100% varmoja että amsterdamiin mennään "käymään" (2 viikkoa tripillä ), no joo... opetti toi ainakin sen, että jos päättää napata jotain vähän vieraampaa niin jää vaan hotelliin häröttämään, ei kato nuo hollantilaiset hirveetä häröilyä hyvällä... hmmm... paljonko tarvii rahaa jos tällälailla pari jätkää lähtee tonne damiin, about 1-2 viikkoa viettämään, ei ny mitään päihteiden suurkulutusta, mutta jos varais vaikka 1500 per nuppi päihteilyyn (riittääkö), niin paljonko maksaa majoitus (tasolla väliä sen verran, että ei tarvi nukkua kosteassa, ja vessa löytyy) ja matkat??? olis tosi siistiä jos joku vastaisi... nopeasti

Avatar
analogic
Viestit: 139
Liittynyt: 18.12.2001

Re: don't do this here go away

ViestiKirjoittaja analogic » 11.2.2002 17:06

Se äijä joka mua nosteli siit pystyyn oli jonkinsortin portsari tai tarjoilija kun katsokaas se kaide mihin päätäni hakkasin oli jonkun ravintolan terassia ympäröivä aita. Sen takia varmaan vähän närkästynyt se herra...no mutta sellasta sattuu.
Muutenkaan sinne kaduille ei kannata pahemmin jäädä makailemaan varsinkaan punasten lyhtyjen alueen lähistöllä, hyvin nopeesti voi olla et massit hävii taskuista.
Nyt en enää noit hintoja pahemmin muista kun tosta on jo tota aikaa, ,mut aika kallis maa toi kyl on et rahaa kannattaa varata kyl mukaan. Meillä oli muistaakseni mukan jotain 2500,- per nokka ja sillä nyt sen viikon pärjäs ihan hyvin..

ImYourPusher
Viestit: 100
Liittynyt: 8.11.2001

re

ViestiKirjoittaja ImYourPusher » 11.2.2002 19:10

No hapothan ovat x100 terveellisempiä kuin sienet, mutta jos haluaa välttämättä syodä hengenvaarallista myrkkyä niin tilatkaa hawailaisia swamppeja, ne on parhaita

DubPassion

Sienet....

ViestiKirjoittaja DubPassion » 11.2.2002 19:20

Semmonen muutos on Hollannin lakiin tullut ettei kuivattuja sieni saaa myydä, ainoataan tuoreita. Älä kysy miksi. IMO tuoreet on tykimpiä? Olenko väärässä?

ImYourPusher
Viestit: 100
Liittynyt: 8.11.2001

re

ViestiKirjoittaja ImYourPusher » 11.2.2002 19:24

olet.

Kasvi

hööh

ViestiKirjoittaja Kasvi » 11.2.2002 21:22

siis oliko tossa 2500 laskettu mukaan päihteilyt myös...?
vai pelkät päihteilyt, tulee näemmä siis majoitukset ja safkat halveksimmiksi kun uskalsin olettaa... kuulostaapa hyvältä... mun tuurilla Hollannissa kielletään kaikki päihteet just ennenkun ollaan lähdössä sinne... prkl

Khr

Psilocybe lethalicus?!!

ViestiKirjoittaja Khr » 13.2.2002 4:12

ImYourPusher: Ja mitäköhän vaarallista niissä sienissä sitten muka on?

Edited by: Khr at: 2/13/02 2:13:53 am

ImYourPusher
Viestit: 100
Liittynyt: 8.11.2001

re

ViestiKirjoittaja ImYourPusher » 13.2.2002 14:06

No jos kysyt että mitkä niiden myrkyllisten aineiden nimet on, niin en osaa vastata. Mutta sanon niitä vaarallisiksi sen takia että tunnen henkilökohtaisesti ihmisen joka vaihtoi munuaisen yhteen trippiin eli se siis poksahti suomeksi sanottuna.

Avatar
analogic
Viestit: 139
Liittynyt: 18.12.2001

2500,-

ViestiKirjoittaja analogic » 13.2.2002 14:41

tossa 2500,- oli pelkät päihteet, eli rahaa menee melko paljon, tosin en paljoakaan muuta ostanut kun päihteitä
Hotellit on halpoja siinä punasten lyhtyjen alueen lähistöllä.

Joo, eihän ne sienet niin hirveen turvallisia oo, mutta on ainakin luonnontuote.

Rhesus m
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1078
Liittynyt: 26.4.2001

pusher

ViestiKirjoittaja Rhesus m » 13.2.2002 15:27

mitä sieniä tuttus söi sillonkun munuainen sanoi työsopimuksen irti? kärpässieniä vai silokkaita?
silokkaat eivät rasita munuaisia kohtuudella käytettynä. malliin pari trippiä vuodessa ei mitään vaara ole varsinkaan silloin kun annokset eivät ole liioiteltuja.
kärpässienten kanssa munuaiset rupeavat varmasti vinkumaan varsinkin valkoisen ja kavalakärpässienen kanssa.

ImYourPusher
Viestit: 100
Liittynyt: 8.11.2001

re

ViestiKirjoittaja ImYourPusher » 13.2.2002 15:47

hmm...kaipa ne oli noita perinteisiä suippomadonlakkeja, en oo tosin ihan varma. On totta että useimmille ihmisille niistä ei suurempaa vahinkoa koidu, mutta on vähän liioiteltua sanoa ettei mitään vaaraa ole. Meinaan ton sun perustelun mukaan heroiinikin on ihan vaaraton kun käyttää vaan välillä ja pitää annokset kohtuullisina? Mikä muuten on sun mielestä kohtuullinen annos sieniä? Kyllä niitä nimittäin vähintään se 150 pitää illassa syödä että ois kivaa

Isohorsma

...

ViestiKirjoittaja Isohorsma » 13.2.2002 16:23

30g tuoreita psilocybe cubensiksia potkii ainakin ihan kivasti


Palaa sivulle “Matkailu”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa