ViestiKirjoittaja casual friday » 22.5.2005 22:33
Puolueen perustaminen yhdelle asialle ei kuulosta kovin fiksulta. Jos nyt kärjistetysti ajatellaan, niin silloin politiikan muuttamiseen tarvittaisiin enemmistö eduskuntaan. Puolue jolla on 101 paikkaa. Joku voisi puhua diktatuurista. Ja mitä sitten, kun hamppu on laillista? Kaikki lähtee kotiin polttamaan jointtia ja meno jatkuu ennallaan?
Puolueet ei nykyään ole enää ryhmiä, jotka ajavat jotain tiettyjä asioita, vaan enemmän about samanmielisten ihmisten yhteenliittymiä. Puolueilla on kyllä periaateohjelmansa, mutta harvemmin mistään yksittäisesti asiasta tehdään periaatetta, koska äänestäjiä ei haluta suututtaa (esim. Vihreät eivät hyväksyneet ydinvoimaa ja hävisivät osittain sen takia seuraavissa vaaleissa, koska osa Vihreiden kannattajista kannattaa ydinvoimaa). Virkamiehet ja asiantuntijat on ne, jotka nykyään tekevät päätökset, koska tavalliselle kansanedustajalle jonkun asian ajaminen voi olla poliittinen itsemurha. Tämän takia tarvitaan kansalaistoimintaa ja tutkimusta, valistusta humaanimman päihdepolitiikan eduista, tilastoja jotka osoittavat vanhat myytit vääriksi. Kun aineistoa on riittävästi tarjolla niin kansanedustajat, ja sitä kautta puolueet, muuttavat kyllä suhtautumistaan asioihin, koska heillä on se tieteellinen materiaali käytössään, joka asettaa nykyisen politiikan epäedulliseen valoon.
Mä väittäisin, että hamppupuolue ei olisi kovin yhtenäinen. Vaikka miten kauniisti asiaan haluaa suhtautua, niin muuta kaikkia yhdistävää asiaa, kuin hamputtelu, ei löydy. Ehdottaisin oman puolueen sijaan sitä, että ajatte asiaa "omien" keskuudessa, olitte sitten vasemmalla, oikealla, keskellä tai missä vaan poliittisella kartalla. Äänestäkää ehdokkaita, jotka ajavat erillaista päihdepolitiikkaa, menkää itse ehdolle, lähettäkää mailia omalle edustajallenne jne. Ehkäpä sitä kautta myös lait muuttuu.