Kuva

Marokko

Matkailuaiheista keskustelua hamppuväen näkökulmasta, hamppu muissa maissa
Alueen säännöt
Matkailu
Matkailuosio on tarkoitettu hampuusien matkailukeskustelulle.
Täällä voit jakaa kokemuksia mm. kannabistilanteesta eri maissa ja matkavinkkejä.
Muistathan kuitenkin noudattaa Hamppuforumin sääntöjä!

Huom.! Tarkastathan ennen uuden ketjun tekoa, ettei kyseisestä kohteesta tai aiheesta ole jo olemassa ketjua!
Avatar
seniili
Viestit: 195
Liittynyt: 8.5.2006

Marokko

ViestiKirjoittaja seniili » 6.2.2007 1:17

Tervehdys!

Palailimpa juuri vähän Marokkoa kiertelemästä, ja ajattelin jakaa kokemuksia. Kokemukset rajoittuu tosin Marrakeshiin, ja siitä etelämmäs aina maan kauheimpaan kaupunkiin Agadiriin.
Mikään sauhuttelu-reissu ei suunnitelmissa ollut, mutta tietty sitä odotti hyvää paikallista hasista pääsevänsä maistamaan. Näin ei kuitenkaan ihan käynyt.

Marrakeshin kaduilla kävellessä kuuli ainakin kerran minuutissa kuiskaavan lausahduksen; "Rastaman, hash?". Kyseisessä kaupungissa en kuitenkaan alkumatkasta näihin tarjouksiin tarttunut.
Ensimmäinen osto-yritys suoritettiin maan kaameimmassa turistirysässä, kun alla oli uskomattoman jees hotellihuone isolla parvekkeella ja koko kaupunki oli todettu ainoastaan dokauskelpoiseksi hotellihengaus lääväksi, mutta alkoholi ei oo mun juttu joten hasis olisi maistunut. Noh, paikallinen nuori pukuherra ja hänen kumppaninsa liittyivät kadulla seuraamme ja aloittivat kaupittelun. "Very good kali! Maroccon special black-hash. Bob Marley plaaplaa..". Enpä ollut ennen kuullut marokon erikoisesta mustasta hasasta, ja n.10€ grammahintakin hieman ihmetytti, mutta niinkun monet tietää; riskei on otettava. Yrittivät sinnikkäästi saamaan ostamaan enemmän kuin gramman, mutta ei huvittanut vähiä rahoja pistää kymppiä enempää kiinni. Rahat ja röökiaskin muovien sisällä oleva kläditetty "pala" vaihtoivat keskustan hämärässä rappukäytävässä omistajiaan, enkä siinä lievissä kuumotuksissa viitsinyt alkaa tuotetta tutkiskelemaan. Matka kohti ravintolaa, jonka vessassa paljastui karu totuus: omituisesti kläditetty pehmeä pala mahdollisesti kamelin paskaa, törkeällä ammoniakin hajulla varustettuna. Hyi perkele. Yritin vielä epätoivoissani lämpätä tuota paskaa, mutta eipä siitä muuta tullut kun hirveä kaduilla haiseva kusen haju.

Seuraava kokemus sijoittuu tuosta hieman ylemmäs, mukavaan kalastaja/surffi/hippi-kaupunkiin. Tutustuimme paikalliseen vanhaan fishermaniin joka otti ganjan puheeksi. Stäshi aallonmurtajan kivien välistä ja eikun kauppoja hieromaan. Ruohoa (luulin pimeässä löyhästi trimmatuksi kukinnoksi) ja pikimustaa oil-hashia tarjolla. Mukaan lähti pussukka weediä ja pala öljyhasaa + muutamia siemeniä kun kerroin kasvattavani kotona. Aallon murtajaa majoitukselle päin kävellessä joutui torjumaan parit savutarjoukset, kun halusin päästä kaikessa rauhassa omien hatsien pariin medinassa sijaitsevan talon katolle. Yllätyin kovin kun öljyhasa tuoksui 100% lakiritsille/salmiakille. Lämpätessä se kupli mukavasti ja tuoksukin oli kotoisa (ihan hyvällä tapaa, en ole peeällän ystävä;). Ruoho oli täydellisen kosteaa/kuivaa ja paikalliset paperit mukavan leveitä. Vaikka vaikutus oli oikein mukava, teho oli kyllä pettymys. Varmaankin täydellistä kalastaja-pajaria, mutta ihmetyttää mukavan ja luotettavan äijän mainokset todella hyvästä weedistä jne.

Seuraavana päivänä rannalla hengaillessa käytiin pitkä liikeneuvottelu paikallisten nuorten diilereiden kanssa. Lopputuloksena alle kympillä muutama grammaa hyvän tuoksuista heinää. Öljy olis maksanut n.12€/g ja kun kiffiä kyselin, olis sitäkin löytynyt mutta hirveään hintaan ja nihkeän tuntuisesti. Ruohon mainospuhe kuului: "Weed is mother and father of hash.". Kai maar, mutta siksi se ruoho varmaan melko heikkotehoista olikin. Sellaista trimmiä se oli, ei sentään mitään aurinkolehtiä. Rannalla kiertävät leivosmyyjät tulivat kaupittelemaan "rastamanille" space-cakeja. Myös kalastaja-ukko lupasi valmistaa keksejä seuraavana päivänä, jos tujumpi olisi kiinnostanut. Emme kuitenkaan ehtineet.

Marrakeshin yhdellä kuuluisalla tori-aukiolla jälleen pyöriessämme pajauteltiin puiston penkillä "mother and father of hash"-weediä, jonka vaikutus oli uskomattoman iloinen ja sosiaalinen. Torin vilinään sulautui mahtavasti, ja paikallisten kanssa jutustelu kehnohkolla englannillani tuntui entistä mukavammalta. Mukavat ihmiset olisivat tarjoutuneet auttamaan hyvän hasiksen ostossa, mutta ilta oli viimeinen, eikä kaikkea heinääkään ehditty loppuun polttamaan. Kaupungin ainoa hasa-kokemus oli parit hatsit mukavien tori-ravintolan pitäjien agentti-jointin jämästä, josta seurasi lähinnä vaan nikotiinitärinät. Kyselivät montako jointtia voimme suomessa polttaa illan aikana, ja kehuivat omalla ennätyksellään: 68kpl/päivä! Kai siinä ruokaa tarjoilee, kun päivästä toiseen huulessa käryää agentti-jointillinen iloista pajaria.
Iltapajareita polttaessamme (agentista, kun paperit loppuivat) medinan syrjäkadulla vastaan tuli punasilmäinen liikemies. Pysähtyi haistelemaan savuamme, ja maistettuaan totesi että hirveetä skeidaa poltamme. Jos hyvää haluamme, ostakaa tolta jäbältä -> osoitti kulmilla notkuvaa pummin näköistä vanhaa miestä, joka oli entuudestaan jo tuttu tapaus. Kukkaroiden ammottaessaan tyhjyyttään ja ajan loppuessa kesken, emme kuitenkaan ostaneet tältäkään mieheltä.

Hyvää perus-marokkolaista hasista en siis päässyt maistamaan. Hö.


VAROITUKSEN SANA!
Pitäkää varanne etenkin Agadirissa. Aavistan pahaa, että kamelinpaskahasan myynti on siellä arkipäivää.
Eteläisemmän Marokon hintataso on korkea; hasaa ei alle kympin gramma hintaan tunnu saavan, ainakaan noin vain.
Poliisiakin kannattaa varoa, vaikka 10 vuoden tuomiot käytöstä tai pienestä hallussapidosta on kuulema puppua. Parhaat paikat polttaa on hotellien katot ja öiset rannat.

POHJOISEN MAROKON MATKAAJAT!
Olis enemmän kuin hienoa kuulla pohjoisesta kokemuksia. Myös kaikki muut kokemukset Marokosta tervetulleita jaettaviksi!



Ps. Jos joku on matkaamassa Marrakeshiin, voin kertoa hotellin nimen ja huoneen josta saattaa löytyä pikku pussukka iloista heinää. ;)
Afrikkalainen eläin.

spede10
Viestit: 67
Liittynyt: 30.11.2006

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja spede10 » 6.2.2007 10:23

Kiva tarina ja helppo lukea.
Harmi ettet saanut paikallista maistettua. Joskus itekkin ostanu tshekeistä 1g vedätys knääpin, jonka itse luin bitumiksi ja annoin tietämättömälle kaverilleni :point:

Avatar
C-unit
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1942
Liittynyt: 13.4.2004

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja C-unit » 6.2.2007 12:32

Todella sujuvaa ja eläväistä tekstiä, kiitos matkaraportista.

Itselläni on matkustuspelko. Silti unelmissa olisi joskus kaveriporukassa matkustaa vaikka ihan viikoksi jonnekin kauas.
"Then it came to me, what things in life are truly vital. Living to the fullest without being suicidal. I'd rather be a nobody than a foolish idol. It came to me what things in life are truly vital"

Avatar
weedfarmer-
Viestit: 372
Liittynyt: 9.9.2006

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja weedfarmer- » 7.2.2007 23:25

Hauskasti kerrottu raportti Seniili!

Offtopic:
Siskoni on aina ollut hasista yms. vastaan, mutta vähän aikaa sitten hän pääsi matkalle Marokkoon, niin johan lähetti kuvan sähköpostiin, missä ilosesti silmät punasina bongista veteli! :laugh:
Onko kukaan käynyt Jamaicalla? :roll:
Toi Jamaica on aika kiinnostava juttu.
Oon kuullu huhun, että jamaicalaiset/rastafarit ei tykkää valkoihoisista....(?) (elikkä sittenhän ne ei anna höpöhöpö heinää)

Mut siis joo, kertokaa Jamaica raportti, jos joku on siellä ollu.

-kiitos
peace.

Avatar
alibaba8
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1478
Liittynyt: 11.11.2006

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja alibaba8 » 8.2.2007 1:32

Todella hyvä matkapäivis!
Jaksoin lukea loppuun innolla mitä ei usein pääse käymään. Itseäni kiinnostaisi myös joskus matka marokkoon ja jamaicalle. Totta etteivät aina jamaicalla lämpene valkoisiin mutta pienellä mutustelulla saa ihmeen paljon sympatiaa heiltä, muistaa vaan kertoa kuka olet ja MISTÄ. :yes:
Tosiaan kannattaa aina ostaa ulkomailla tuntemattomilta vähän kerrallaan ettei mene kaikki rahat kusetuksen kautta PASKAAN tai muuhun pajun varteen.. :guru:
RAUHAA
Parasta aikaa on se, kun unohtaa koko kyseisen käsitteen olemassaolon.

Avatar
Merkonomi
1 tähti
1 tähti
Viestit: 626
Liittynyt: 2.1.2002

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja Merkonomi » 8.2.2007 7:22

weedfarmer- kirjoitti:Mut siis joo, kertokaa Jamaica raportti, jos joku on siellä ollu.

Menee hieman ohi aiheen, mutta menköön.
Matkaraportti Jamaicalta. Kyseisellä foorumilla on muutakin juttua Jamaicasta ja sen kulttuurista, ihmisistä ja tapahtumista. Paljon matkakertomuksia, kokemuksia ja vaikka mitä muuta. Suomeksi tietenkin.

Avatar
Mary Jane
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 686
Liittynyt: 7.1.2004

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja Mary Jane » 8.2.2007 13:37

Ja sit on tietenkin Pallontallaajat.net, paras suomalainen matkailuaiheinen keskusteluforumi.

-mj-

Avatar
franckk
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1202
Liittynyt: 21.9.2005

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja franckk » 8.2.2007 15:02

spede10 kirjoitti:Kiva tarina ja helppo lukea.
Harmi ettet saanut paikallista maistettua. Joskus itekkin ostanu tshekeistä 1g vedätys knääpin, jonka itse luin bitumiksi ja annoin tietämättömälle kaverilleni :point:


Itekkin ostin kaverin kanssa prahasta jotain paskaa, ei missään nimessä hasista. Kun hierottiin kauppoja, "hasis" näytti ja tuntui todella hyvältä, semmosta tosi tummaa muovailuvahamaista klädin sisässä. Karu totuus yllätti kun pästiin hostellille takaisin, se tosihyvännäköinen hasis oli oikeasti jotain kakkaa joka lensi suoraan roskiin.

Kuulostaa helvetin kalliilta jos marokossa maksaa hasis yli kympin gramma (vrt. kaveri oli pohjois-intiassa ja sieltä sai hyvää charasta 1e/g) . Enpä usko että paikalliset siitä maksavat 2-3 euroa enempää. Nomutta turistejahan kusetetaan ja sille ei voi mitään, pitää vaan tingata niin pirusti ja jättää pahimmat kusettajat nuolemaan näppejään. Kiva ja hyvä stoori!
Jos mä oon rikollinen, kuka on uhri?

Avatar
seniili
Viestit: 195
Liittynyt: 8.5.2006

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja seniili » 8.2.2007 16:35

Hienoa kuulla, että oli luettavaa tekstiä.. :)

Tosiaan, kallista oli. Liian kallista. Pohjoisesta saa kai helposti johonkin pariin egeen gramma. Kun pitää mielessä marokkolaisten kauppa-luonteen KAIKESSA, en kyllä hirveesti ihmettele hasiksenkaan lähtöhintaa. Kyllä sitä myös pajari-kauppoja hieroessa välillä joutui tosissaan tinkimään :D
Afrikkalainen eläin.

MonkeyLover

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja MonkeyLover » 10.10.2007 21:04

Marrakesh on turistirysä, jossa kaupankäynti on ryöstämistä. Torilta sai hyvää hasista n. 50dirhamia/5e gramma, paikalliset maksaa puolet, idiootit enemmän. Alunperin yrittävät myydä n.10e/g, pitää vaan nauraa ja kävellä pois. Hinta tippuu noin viiden metrin päässä.

Atlas-vuorilla etelässä hasiksen hankkiminen on hankalampaa, mutta koska siellä ei turisteja ole samassa mittakaavassa, saa hasista löytäessään paikallisten hinnoilla, laatukin usein parempi. Ei kannata ostaa tyrkyttäjiltä vaan tutustua paikallisiin nuoriin. Samalla saa kavereita. Ihmisetkin ovat yleisesti ottaen tuhat kertaa ystävällisempiä kuin esim. Marrakeshissa, joten tuttuja saa helposti.

Atlantin rannikko on turismia täynnä, Agadiriin en edes suostu menemään. Raportissa mainitset "kaupungin pohjoisemmassa", kyseessä lienee Essauoira? Kuvailemasi "hasis" ei itseasiassa ollut hasista, vaan mietoa oopiumia. Sitä saa kalastajilta, jotka tekevät yöllä töitä ja nauttivat sitä pysyäkseen vireinä. Se ei ole tarkoitettu poltettavaksi, se ei juurikaan vaikuta pientä nousua lukuunottamatta, se tulee nauttia teen kanssa. Noin gramma nautittuna yön yli parissa annoksessa pitää väsymyksen poissa vaikka kuinka pajauttaa. Kaupungin turistirannalta tätä ja ruohoa on helppo ostaa, mutta hyvää hasista ei juuri ole.

Marokon pohjoisosissa on todelliset hamppumiehen paikat. Välimeren puoleisella rannikolla on Rif-vuoristo, jossa Marokon hasis tuotetaan. Vuoristo on läpeensä täynnä hamppua, mutta suurin osa alueesta, kuten Ketama, saattaa käydä turistille kuumottavaksi. Vuoriston länsipäässä on erittäin mukava kaupunki Chaouen, jossa pääsee elämään rifiläistä elämää ilman kuumotuksia. Kaupunki sijaitsee kauniissa laaksossa vuortenseinämien välissä ja on erittäin siisti sekä turistiystävällinen.

Aivan kaupungin laitamilta vuorenrinteellä alkaa hamppuplantaasit, joita esitellään mielellään turisteillekin, on tosin hyvä osata espanjaa jos lähtee alueille, jotta voi kommunikoida paikallisten maanviljelijöiden kanssa. Viljelijältä suoraan ostettu "kif" maksaa n. 2e/pussi, olisiko n. 3g. Kaupungin torille kannattaa mennä syömään, sieltä voi samalla tehdä hasisostonsa. Ekoina päivinä kannattaa ostaa useammalta kaverilta näytteeksi n.5e, jonka jälkeen valita paras laatu ja ostaa sitä lisää. Halpaa (suomalaisessa mittapuussa silti todella hyvää) hasista saa 5e n.2g, kun sopivasti tinkaa. Kun hieroo saman kaverin kanssa pitempään kauppaa, niin hinta tippuu. Ekoina päivinä tarjouksia torilla tulee n. 15, mutta kaupustelijat alkavat parissa päivässä muistaa kenen kanssa asioit.

Chaouenista saa maan parasta laatua, kun sitä osaa pyytää. Laatuja on myös monia. Ja se on sitten oikeasti hyvää, esimerkiksi Marrakeshin hasis oli paskaa tähän verrattuna. Hinnassa on yleensä ainakin puolet helposti tingittävissä, sen oppii Marokossa matkustaessa n. viikossa.

Mikäli matkailu on jännittävää ja epäilee kulttuurishokin olevan liian kova, pääsee esimerkiksi Malagasta Espanjasta neljässä tunnissa Tangeriin Pohjois-Marokkoon. 2 tuntia busiila Algecirasiin josta lautalla 2h Gibraltarin salmen yli. Tanger on eurooppalaistyylinen sen "international zone"-historian vuoksi. Eurooppalaisuus näkyy myös hinnoissa. Hasista kannatta ostaa Grand Soccon kahviloista, joissa vanhemmat miehet tukevat myymään. Heiltä saa parhaita laatuja, mutta hinta on n. 7e/g. Kaupungissa on helppo tulla myös huijatuksi, niinkuin suuremmissa kaupungeissa tässä maassa muutenkin voi käydä, jos on turisti. Kaupungissa voi olla ja poltella ja suhauttaa taas lautalla takaisin Espanjaan, vaikka samana päivänä.

Kun ostaa Marokossa, kannattaa pyytää parasta. Kun se tuodaan luoksesi, pyydät liekittämään sitä, jos kuplii, tingi ja tee kaupat. Ja muista kiittää, choukran.

Avatar
seniili
Viestit: 195
Liittynyt: 8.5.2006

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja seniili » 22.10.2007 11:07

^Nyt en ehdi kirjoittaa muuta, kuin että ei ollut ooppiumia.
Öljyhasaa, jota kyseinen kalastajakin neuvoi lämppäämään ja miksaamaan ruohon kanssa. Tai suuresti ihmettelen, jos se olis tuollaisessa puhunut ja neuvonut noin paskaa? Ooppiumiakin kyllä samassa kaupungissa kaupiteltiin.

Ja joo, sama kaupunki.
Afrikkalainen eläin.

Avatar
redirwol
Viestit: 106
Liittynyt: 8.9.2004

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja redirwol » 30.10.2007 18:42

Noi hinnat seniilille kuulostaa kyllä aika uskomattomilta, kun kerran barcelonassakin sain noin puolet halvemmalla tohon 10e/g verrattuna. Ja marokosta sekin hasa oli luultavimmin kotoisin. Se vaatii vaan vähän vastahakoisuutta ja määrätietoisuutta että hinnat alkavat pudota.
-The only thing we have to fear is the fear itself-

Avatar
Kura
Viestit: 1291
Liittynyt: 13.11.2005

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja Kura » 31.10.2007 6:08

redirwol kirjoitti:Noi hinnat seniilille kuulostaa kyllä aika uskomattomilta, kun kerran barcelonassakin sain noin puolet halvemmalla tohon 10e/g verrattuna. Ja marokosta sekin hasa oli luultavimmin kotoisin. Se vaatii vaan vähän vastahakoisuutta ja määrätietoisuutta että hinnat alkavat pudota.


Ehkä sitä sen takia myydään marocossa turisteille helpommin kalliimmalla koska halvemmalla lätkä mielummin kulkee hieman isommissa erissä.
"Words are weightless here on earth, because theyr free"
-Josh Homme

Avatar
pervert
Viestit: 247
Liittynyt: 17.5.2004

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja pervert » 11.11.2007 13:33

Jeps.
Tuli just Käytyä tuolla HAsh do you wanna buy Hash maassa...
Mielenkiintoisin tapahtuma taisi olla marrakeshissa illalla oltiin ottamassa petit taxia ja annoin hotellin kortin kuskille joka oli ensimmäisenä jonossa.
Kaveri tuijotti korttia noin 3 minuuttia ilman että ilmekkään värähti ja sitten kun huutelin korttia takaisin huomasin että ei helvetti silmät oli kuin puolikkaat tomaatit.
En sitten menny siihen kyytiin, kun sai pidellä penkistä kiinni jo ihan vaikka kuski oli selvinpäin...
Who controls the past now controls the future
Who controls the present now controls the past
Who controls the past now controls the future
Who controls the present now?

Avatar
kameleontti
Viestit: 293
Liittynyt: 17.5.2007

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja kameleontti » 14.11.2007 0:52

hyvä stoori:) tänne foorumille vois periaattees tehä tän matkailu osion ni ei tarvis aina ettii näit.
Oloi?!

blue
Viestit: 43
Liittynyt: 3.8.2007

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja blue » 14.11.2007 18:45

ite tullu poltettua suomeen tuotua hasista, joka oli kuulemma marokosta. kahvikerman väristä, hartsista kamaa. sitä ei tosiaan paljoo tarvinnu että oli ihan kujalla, huomenna samaa. :lol:

Avatar
redirwol
Viestit: 106
Liittynyt: 8.9.2004

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja redirwol » 2.12.2007 12:34

kameleontti kirjoitti:hyvä stoori:) tänne foorumille vois periaattees tehä tän matkailu osion ni ei tarvis aina ettii näit.


Tuota olen itsekkin miettinyt ja olisi kyllä todella hyödyllinen + keskustelua matkailusta kehittyisi varmasti enemmän kun näissä satunnaisissa topiceissa. ++Tämmöiseltä offtopicilta vältyttäisiin.

Mutta kyllä mä väitän että teitä on kusetettu jos marokossa saatte 10e/g hasaa, taino eihän se ole kusetus jos suostuitte maksamaan niin paljon.
-The only thing we have to fear is the fear itself-

repomies
Viestit: 8
Liittynyt: 27.2.2008

Re: Marokko

ViestiKirjoittaja repomies » 31.8.2009 20:22

juttelin tuttuni kanssa mikä on paikallisia ja hän sanoi oman väen hinnaksi noin 20senttiä/g:ltä.
maanantaina pitäisi lähteä pohjois-marokkoon vajaaksi pariksi viikoksi heilumaan, pelkät lennot fez:iin ja paikallis tuttuni saa hoitaa loput.
kaveri sattuu olemaan vielä hillitön suomi-fani joten uskon niiden syvimpienkin sokkeloiden ovien avautuvan tuolla reissulla.

olen myös käynyt jamaicalla kuukauden verran pyörimässä joten siitäkin raportti ehkä vertailu muodossa marokko vs. jamaica, kif vs. budi...jäämme odottamaan :think:

pieniä otteita halvimmista hinnoista mihin olen ympäri palloa törmännyt:

jamaica: 100 litran jätesäkki oli täynnä ykkösluokan budia (varsineen) ja hinta kourallisesta (n.300g) 20$
cambodza: kilo paikallisille noin 40$ itse en saanut alle 80$ taisteltua, mutta röökikartsa alle euron ja sitä rataa...

siinä halvimmat mitä mieleen tuli mutta kyllähän noita on tullut ainakin parissakymmenessä eri maassa testailtua, oppirahat kusetuksista, varkaista, kuumotuksista ja hämyistä tilanteista on maksettu. pärjääkö näillä eväillä marokossa? jää nähtäväksi...


Palaa sivulle “Matkailu”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa