Kuva

Viro, selvinpäin

Matkailuaiheista keskustelua hamppuväen näkökulmasta, hamppu muissa maissa
Alueen säännöt
Matkailu
Matkailuosio on tarkoitettu hampuusien matkailukeskustelulle.
Täällä voit jakaa kokemuksia mm. kannabistilanteesta eri maissa ja matkavinkkejä.
Muistathan kuitenkin noudattaa Hamppuforumin sääntöjä!

Huom.! Tarkastathan ennen uuden ketjun tekoa, ettei kyseisestä kohteesta tai aiheesta ole jo olemassa ketjua!
Avatar
Tulintakas
Viestit: 532
Liittynyt: 25.11.2013

Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja Tulintakas » 23.10.2014 1:13

Oon välil miettiny et saattas olla kiva kävästä Virossa. Mahdollisesti yksin ja todennäköisesti selvinpäin. En nyt tän vuoden puolella enään, mut ehkä keväällä.

Onks ideoita mitä siel vois tehä? :) Edellisestä Tallinnan-reissusta on kymmenisen vuotta.

Avatar
kerbiili
1 tähti
1 tähti
Viestit: 845
Liittynyt: 11.7.2012

Re: Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja kerbiili » 23.10.2014 1:28

Viinaa ja naisia tietysti. Tietysti jos tosiaan selvinpäin tarkoittaa tässä tapauksessa ilman viinaakin niin sitten vaan naisia :) Onhan siellä tietysti kivoja toreja ja vanhaa kaupunkia. Myös lennusadam merimuseo on kiva museoista pitäville. Pääsee tutustumaan sukellusveneen sisätiloihin :D
Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction.

Avatar
toohi
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 777
Liittynyt: 1.12.2006

Re: Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja toohi » 10.11.2014 23:17

Haahuilin joskus satamassa aamulauttaa odotellessa. Päädyin jonkun järjettömän kokoisen talon rappusille ryystämään aamukahvia ja ihmettelemään auringonnousua. Jatkoin tutkimista ja huomasin täysin aution talokokonaisuuden melko vaikuttavaksi, vaikkakin melko ränsistyneeksi. Oli toria, helipadia, laituria, rappusia ylös ja alas. Sieltä täältä bongasin myös käytettyjä värkkejä yms. urbaanin elämän merkkejä, joten ei ehkä kannata yöllä&maistissa lähteä kokeilemaankaan. Suomeen päästyäni piti ihan googlettaa, että missä tuli vierailtua. Selvisi, että se oli neukkulan viimeisinä aikoina rakennettu Tallinan oopperatalo, jota ei koskaan otettu käyttöön, vaan jätettiin rapistumaan. Ilmeisesti ei haluttu syytää siihen neuvostoeliitin pröystäilylinnaan juuri itsenäistyneen maan vähiä varoja. Vaikuttava paikka joka tapauksessa pienellä neukkunostalgialla höystettynä.

http://www.tallinna.biz/2014/03/linnahallista-viron-kansallisoopperan.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Linnahall

-toohi

edit. näköjään muisti teki pienet tepposet, eikä tarina mennytkään ihan niin, mutta lähes tulkoon kuitenkin.

Salmiakki
Viestit: 216
Liittynyt: 29.7.2011

Re: Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja Salmiakki » 10.12.2014 20:05

toohi kirjoitti:Haahuilin joskus satamassa aamulauttaa odotellessa. Päädyin jonkun järjettömän kokoisen talon rappusille ryystämään aamukahvia ja ihmettelemään auringonnousua. Jatkoin tutkimista ja huomasin täysin aution talokokonaisuuden melko vaikuttavaksi, vaikkakin melko ränsistyneeksi. Oli toria, helipadia, laituria, rappusia ylös ja alas. Sieltä täältä bongasin myös käytettyjä värkkejä yms. urbaanin elämän merkkejä, joten ei ehkä kannata yöllä&maistissa lähteä kokeilemaankaan.


Vissiinkin sama paikka. Joo ei kannata mennä. http://www.helsinginuutiset.fi/artikkel ... allinnassa

Avatar
Gugu
Viestit: 1376
Liittynyt: 3.12.2008

Re: Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja Gugu » 10.12.2014 20:54

Jos pääset Viroon asti selvinpäin et siellä ainakaan kovin kauan ole selvinpäin.
Anna kaikkien kukkien kukkia!

Avatar
Tulintakas
Viestit: 532
Liittynyt: 25.11.2013

Re: Viro, selvinpäin

ViestiKirjoittaja Tulintakas » 30.6.2015 14:20

Nyt-liite tarjoilee jotain vinkkejä. http://nyt.fi/a1305966673319


Palaa sivulle “Matkailu”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa