Paleface kyykkyyn
Lähetetty: 14.1.2011 18:34
Nyt saa kalpeanaama vähän takasinpäin.
Super-Salonen haastaa!
Super-Salonen haastaa!
Tällä foorumilla keskustellaan kannabiksesta ja hampunkasvatuksesta. Käyttäkää siis järkeänne!
https://www.hamppu.net/forum/
Guineatrippin kirjoitti:Hah, jotkut läpät meni kyllä ihan oikeaan osoitteeseen. Ittee vitutti ihan äärettömästi, että kalpeanaama _kehtas_ mennä joihinkin hallituksen budjetinkuluttajaisiin linnaan, MUTTA sitten näytti olevansa yksi normaali kaduntallaaja näyttäytymällä superstareissa, hei pliis?! Tommosesta populismista olis Soinikin kateellinen.
Guineatrippin kirjoitti:Hah, jotkut läpät meni kyllä ihan oikeaan osoitteeseen. Ittee vitutti ihan äärettömästi, että kalpeanaama _kehtas_ mennä joihinkin hallituksen budjetinkuluttajaisiin linnaan, MUTTA sitten näytti olevansa yksi normaali kaduntallaaja näyttäytymällä superstareissa, hei pliis?! Tommosesta populismista olis Soinikin kateellinen.
Dilemma! kirjoitti:...
Mutta ehkä esim Palefacen mielestä se ei ole ne Linnan juhlat se ongelma, vaan aika paljon isommat jutut, esim ne mistä se laulaa tolla levyllä? Ts, jos perusasiat ois edes vähän paremmassa kunnossa, niin kai nyt yhdet linnan juhlatkin voisi järjestää... nyt ei tosin ole se tilanne
Mutta oon kyllä fiilistellyt sun kirjotuksia yleensä, mutta tässä kohtaa ei mun mielestä ehkä kannata tuoda "fiksumpana" (en tarkoita sarkasmina, vaan olen vain havainnut, että tiedät yhteiskunnallisista asioista etkä ole oikeistolainen) huonoa karmaa Palefacelle, jotta ns. tavan ihmiset KUUNTELISIVAT SEN LEVYN. Koska nämä tavan ihmiset eivät ymmärrä, mitä vikaa siinä oli, että PF oli juhlissa, mutta ymmärtävät kyllä, jos joku "fiksumpi" sanoo, että Paleface on nyt tehnyt jotain paskasti ja yhdistävät tämän sitten niin, että "Paleface on paska jätkä, ne sanoo, kun se oli siellä juhlissa, en kuuntele levyä". Pfff...
En vaan näe tota niin isona asiana, että sen kannattaisi antaa jättää varjoonsa tuon levyn loistava, ihmisläheinen ja vasemmistolainen sanoma. Levittäkää ton levyn sanomaa ja unohtakaa noi linnan juhlat ja se, että ne jutut sanoo Paleface, noin hienoja juttuja ei ole suomalaisessa populaarimusiikissa sanonut kukaan.
Guineatrippin kirjoitti:...
Don't get me wrong. Tykkään tyypistä, sen levystä (olin yksi harvoista joka sai loppuunmyyneen vinyylin) ja ajatuksista. Ja sen takia just kun ajattelen monissa asioissa aika samalla tavalla kun pale, rupes vituttamaan huolella se, että se kehtas tonne kulutusjuhliin mennä.
Todellakin linnan juhlat ovat hyvää 'huvia' peruskansalle, mutta ei ennenkuin paljon tärkeämmät asiat on kunnossa kuten sanoit. Ei ne 'tavalliset' ihmiset sen enempää palea kuuntele, kun mä kuuntelisin Cheekkiä.. Rupeaa kyllä siltikin raha haiskahtamaan palen jutuissa mitä pidemmälle tätä seuraa. Miettii mihin saumaan (Julma-Henrit, Panaman Rayot, ynnämuu marginaali-vasuri-barrikaadeille-räppi) Pale tällaisen levynsä julkas ja sit ku kattoo missä paikoissa se vetää keikkoja, mm. Jyväskylän pahimmassa lihatiskijuottolassa, nii arvostus laskee kokoajan.
Dilemma? kirjoitti:...
Toisaalta ehkä ne on juurikin niitä paikkoja, joihin se sanoma pitäisi viedä?
Sama sen on tulla meille "fiksuille" johonki Pakkahuoneelle / Nosturiin / Turun Klubille / mihin vaan altsupaikkaan vetään keikkoja, jotka ollaan jo valmiiks melko vihreetä ja solidaarista ja hippiä porukkaa... just Onnelat ja kaikki, mestat missä on ihmisiä jotka ei vaan tiedä olevansa "fiksuja", sinnehän sitä tarvitaan.
Guineatrippin kirjoitti:...
Hyvä pointti, en miettinytkään tuon kannalta. No ehkä vaan itseä ketutti, kun ei todellakaan kiinnostanut mennä tuonne sitä kuuntelemaan, vaikka olisin livenä tahtonut nähdä. Ei muuten kannata omia asenteita ja aatteita/toimintatapoja mitenkään leimata 'fiksuiks' aatteiks, koska se antaa ylimielisen vaikutelman.
On vain niitä joilla on enemmän empatiaa ja niitä joilla vähemmän. Empatian määrä on yleensä kääntäen verrainnollinen omaan napaan tuijotuksen määrän kanssa.