sala-ala kirjoitti:räsänen kirjoitti:Kokeiltu vähän jos ja mitä menetelmää, ja ehdottomasti paras on seuraava:
Ota pakasterasia ja vessapaperia kaksi palaa. Vessapaperi pakasterasian pohjalle, siidut paperinpalojen väliin ja kostutat paperin. Siellä ei tarvitse lillumalla lillua vettä, vaan riittää että koko paperi on kostea. Sitten nostat virityksen vaikkapa jääkaapin yläkomeroon tms pimeään missä ei ole liian kylmä/kuuma.
Soma seedsin verkkosivuilla aikoinaan hyviä artikkeleita kasvatuksesta.
Siellä kerrottiin kuinka siemenen itäessä kosteassa paperissa, siemenen mikrokokoiset juuret tarttuvat paperiin ja rikkoutuvat jotka voivat altistaa kasvin viruksille ja kasvitaudeille.
Ihan onnistuneesti olen itsekin aikoinaan tätä paperi metodia käyttänyt. Muttei kuitenkaan ihan ongelmaton ole.
Siemenen voi idättää myös vesilasissa missä on vaikka kasveille tarkoitettua b vitamiinia. Pelkkä vesikin käy. Mutta siemenet voivat hukkua, yleensä 24 h pidempää ei suositella pidettäväksi vesilasissa.
Suoraan multaan käy hyvin, muistaa vain oikea istutus syvyys ja mullan sopiva kosteus.
Jos siemenet on kova kuorisia tai vanhoja kuorta voi varovasti (120) hiomapaperilla ”raastaa”. Tästä ainakin ennen löyty video. ” Jorge cervantes seed scarring”.
Tuotapa en ole tiennytkään. Voisko olla jopa syypää siihen että jotkut simpun alut on saaneet kätkytkuoleman. Onnistuiskohan paremmin jollain märällä tiskirätillä tms, mihin ei niin helposti pienokaisten juuret tarttuis kiinni. Pitänee ottaa testiin