Kuva

SS 25.9.2007 Hampun henki

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
tuumamasa
Viestit: 238
Liittynyt: 16.3.2007

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja tuumamasa » 25.9.2007 21:53

Käykäähän kanssa laittamassa toimitukselle hyvää palautetta hyvästä jutusta. Vinkkinä huomauttaa pikku oikaisu lainoppien puhujalle :wink:

Avatar
alibaba8
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1478
Liittynyt: 11.11.2006

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja alibaba8 » 25.9.2007 23:09

"Joko lakattaisiin syyttämästä kasveja ihmisten ongelmista?" Ei saa matkia!(läppä, ettei jää kellekkäänn tajuamatta) :laugh: "Kiitettävä" (?) juttu, sinänsä alkupuoli hämäsi lukiessa, tekstiin mahtuu mukaan myös asioita, joita jättäisin itse pois tekstistä.

Törkeetä sensuuria loppuun, mikä maku tästäkin jutusta jää?, se, että käyttäjät ovat lusmuja, päivittäisiä pössyttelijöitä, ilman tietoisuutta VAKAVASTA riippuvuudesta, Kiitos vaa!

Toisaalta, JOS juttu olisi ollut täysin positiivinen, olisiko sille annettu julkaisu lupaa?

Nyt se meidän oma lehti ulos vastapainoksi! :twisted:

Nyt kirjoittaja kyllä mokasi, jos tarkoitus oli saada positiiviseen sävyyn kasattu artikkeli.
Jonkun korvassa saattaa kuulostaa hyvältä, tuulipuvun korvassa juuri siltä, miltä sen ei pitäisi kuulostaa.
Viimeksi muokannut alibaba8, 26.9.2007 13:02. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

mui
Viestit: 13
Liittynyt: 11.1.2004

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja mui » 25.9.2007 23:56

Hei, täähän on se sama Laura, joka etsi foorumilta haastateltavaa tossa muinoin. Tais löytyä :D Onnea vaan Sepolle lääkikseen!
Ihan hyvän jutun kirjoitti Laura. Muistelin kyllä että sen piti tulla Karjalaiseen, mutta Savon Sanomat on käsittääkseni vielä suurempi levikkisempi lehti. Joten parempi vain. Ja TIETENKIN jutussa pitää olla myös poliisin ja jonkun sosiaaliklinikan näkökulmaa. Eihän SS nyt mikään _huumeiden_ puolustajalehti ole!
Yliopistoissa opiskelevat tietävät tarkkaan, että kannabiksen käyttö on lopetettava ainakin viikko ennen tenttejä, koska muuten lukemisesta tai keskittymisestä ei tule mitään.

(Teuvo Piironen
ylikonstaapeli/Lappeenrannan poliisi/huume)

Avatar
Mr. Green
Viestit: 147
Liittynyt: 14.8.2004

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Mr. Green » 26.9.2007 13:37

No olihan tuossa nyt ihan suoraan sanottu, että jopa päivittäispolttelijat voivat elämässään pärjätä. Ja tuo poliisin kommentti halluista on ihan erinomainen juttu, koska väitän että aika moni kuitenkin tietää, ettei hamppu halluja aiheuta. Ja olihan siellä maininta, että tietoa löytää kyllä itsekin(sitä oikeaa tietoa), niin että kun sitten etsii sitä tietoa, niin vaikkei kaikkea uskoisikaan, niin luulisi ainakin uskovan, ettei hampusta sentään halluja...
Nälkä on muuten aika vahva päihde; kädet tärrää ja pää ei oikein toimi.

Avatar
PET0
Viestit: 101
Liittynyt: 4.8.2007

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja PET0 » 26.9.2007 14:08

Ihan hyvä juttu mun mielestä!
Ja vaikka toi poliisisedän juttu on pahaa paskaa, niin nyky suomessa semmonen on pakko lisätä tekstiin ettei savon sanomia ruveta kutsumaan joiksikin narkkari sanomiksi :lol:
paukku pidentää ikää

rckitty
Viestit: 16
Liittynyt: 29.8.2007

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja rckitty » 26.9.2007 15:29

Mainiosti laadittu artikkeli, en kyllä allekirjottaisi sitä väittämää, että tää tavalliselle tallaajalle mitenkään erityisen positiivista kuvaa antaisi..

Sit vähän asian vierestä, mutta kuitenkin artikkelia sivuten;

Itseä jäi mietityttämään tää "- Hän (kannabiksen käyttäjä) voi alkaa myöhästellä tai lipsua sovituista asioista. Opiskelusuoritusten taso saattaa heiketä, mutta hän hyväksyy itselleen aiempaa matalamman suoritustason."

Olen kyllä opiskelijana muuttunut sen jälkeen kun aloitin kannabiksen käytön. Ennen paahdoin täysillä ja tein parhaani, eikä jäänyt oikein aikaa oikealle elämiselle. Kärsin jatkuvasti myös suorituspaineista ja monesti nukkumaanmennessä mietin että "mitä jos musta ei tuukkaan mitään".

Polttelun ja pienimuotoisen reggae-kulttuurin tutustumisen ansiosta koulumotivaatio on kyllä laskenut, koska en odota elämältä samoja asioita. Savuissa on tullu mietiskeltyä sitä millainen ihminen oon ja tuntuu että olisin ehkä alkanu löytää itseäni. Ei mun tarvitse olla tärkeässä ammatissa tai tienata kolmea tonnia kuussa ollakseni jotain. Pidän paljon tärkeämpänä sitä että pidän läheisistäni huolta ja kuuntelen kun ystävillä on suruja, ja koitan myös olla aiheuttamatta tutuille harmeja tai huolta. Ja kaikista tärkeintä on se että mulla on itsellä hyvä olla - ja se on näin. Elämisen taso on tärkeempi asia kuin elintaso.

Nykyäänhän ihmisen "arvoa" ja kunnollisuutta mitataan sillä kuinka paljon painat duunii ja maksat veroja. Se - että mä en mittaa sitä niin - ei tee musta huonompaa; päinvastoin, kun mua ei kiinnosta opiskella tän koulutuksen jälkeen enää kuutta vuotta vaikka saisin varmasti sen jälkeen hyvän duunin, silloin se paikka on vapaana jollekin sellaiselle joka pitää sitä tärkeämpänä kuin mä.

No, sanotaan et se koira älähtää keneen kalikka kalahtaa. Ja melkoinen avautuminen tää multa olikin. Mutta onhan se järkyttävää jos mun tietoisesti tekemä päätös näyttää just siltä että "opiskelun taso heikkenee kannabiksen vaikutuksesta ja kohta käyttäjä onkin jo syvällä suossa."

Voihan joku "asiantuntija" olla minustakin sitä mieltä että oon pulassa, narkkari, enkä suostu näkemään tosiasioita blaa blaa blaa.. Mutta jos mä olen tilanteeseeni tyytyväinen, pystyn pitää itsestäni huolta ja myös kaikin puolin onnellinen, niin kuka siitä kärsii?

Avatar
Stardust81
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1411
Liittynyt: 27.9.2003

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Stardust81 » 26.9.2007 16:09

Jep, sama pisti silmään mullakin (kuin mistä Rckitty mainitsi).

Mutta jos hamppu, tai yleisesti ottaen aikuistuminen, on avannut silmiä, ei se ole paha juttu siltikään. Mäkin olen alkanut kelaamaan, että onko se oikeasti oikea mittari yhteiskunnassa arvostuksen saamiseen se, että saat sen kolme tonnia kuussa palkkaa, ja elämään ei sitten muuta mahdukaan. En tiedä miksi aloin ajattelemaan noita asioita, ehkä se oli hamppuforum, ehkä se oli aikuistumisprosessi, mutta en usko että se oli pelkästään hamppu.

Suoritin opintoni kunnialla loppuun ja nyt olen miltei tuossa työkurimuskierteessä. Ja perusluonteeseen kuuluu että koskaan ei mistään myöhästytä, joten siinä suhteessa en ainakaan ole muuttunut. Ei pelkkä hamppu ihmisen perusolemusta muuta (mielestäni).

Mutta sen lupaan ja vannon, että jos jonain luojan suomana päivän hampun käyttö laillistetaan Suomessa, niin olen se ensimmäinen hamppukahvilan perustaja täällä. Se olisi unelma-ammattini, ja siihen panostaisin enemmän kuin ikinä mihinkään työhöni aikaisemmin (ja aina olen panostanut työhön paljon!). Viis välittäisin vuosien koulutuksestani, kunhan saisin päivisin istua tiskin takana, myydä hamppua, jutustella jumipäiden kanssa ja öisin ihmetellä tase-eriä.
Tietä käyden tien on vanki, vapaa on vain umpihanki.

Insanick
Viestit: 528
Liittynyt: 21.2.2006

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Insanick » 26.9.2007 16:33

"Vaikka vastaantulijaa ei helposti tunnista kannabiksen käyttäjäksi, tutun ihmisen kohdalla tilanne on toinen.
- Hän voi alkaa myöhästellä tai lipsua sovituista asioista. Opiskelusuoritusten taso saattaa heiketä, mutta hän hyväksyy itselleen aiempaa matalamman suoritustason. Ihminen on kaiken kaikkiaan tavallista hidassoutuisempi, sosiaaliterapeutti Sirpa Kuosmanen Joensuun A-klinikalta kuvailee.
- Aktiivikäyttö on enemmäkseen sitä, että istutaan nojatuolissa ja fiilistellään. Tehdään paljon suunnitelmia, mutta ei koskaan toteuteta niitä."

Hah. Tuo nyt voi johtua ihan muistakin tekijöistä kuin kannabiksesta. Selvinpäin mutta masentuneena/väsyneenä/sairaana olen ja olen ollut juuri tuollainen (itse asiassa tälläkin hetkellä). Kauan ennen ensimmäistä henkosta ja myös nykyään, ilman kannabista tai sen kanssa.
"Hyvä matemaatikko heti, jos on synnin tuoksuakaan ilmassa, tarkistaa." -Armo Pohjanvirta

Avatar
Eräjorma
Viestit: 350
Liittynyt: 9.4.2005

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Eräjorma » 28.9.2007 3:01

Mä jouduin jo viidennellä luokalla ns "tarkkikselle" ku olin perus vallaton hulttio yms enkä ollu koskaan polttanu tai edes nähnyt kannabista tai muita päihteitä/nautintoaineita ku alkoholin tupakan ja kahvin...
Olin noin 16v kun ensimmäisen kerran koitin kannabista ja reilu 20 vuotiaana aloin sitten kaverin avustuksella (ihan omasta tahdostani ja kenenkään pakottamatta) käyttämään enemmän tai vähemmän tasaisesti kannabista jonka johdosta olen rauhottunut huomattavasti.
Lopetin tupakan polton ja viinan kanssa läträämisen (viina, josta näin myöhemmin ajateltuna ei ole ollu kuin haittaa kuten törkeä pahoinpitely syyte josta seurasi lähes 2 vuotta ehdonalaista jne) ja muutenkin kaikki asiat tuntuu onnistuvan paljon paremmin ilman turhaa häsläämistä.
Jotkut varmasti ajattelee että kasvoin aikuiseksi?, voihan toi osittain olla sitäkin mutta olen melko varma että vieläkin viinaa kuluisi ja joko muita tai itseäni sattuisi leukaan aina sillon tällön kännipäissäni ollessani.
Here we grow again...

Avatar
Matisyahu
1 tähti
1 tähti
Viestit: 429
Liittynyt: 11.11.2006

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Matisyahu » 28.9.2007 9:57

Haluaisin huomauttaa, että Laura Määttänen ei kirjoittanut 'sivuosia' artikkeliin, vaan ne teki hänen kollegansa päätoimittajan vaatimuksesta jotta juttu voitiin julkaista (kohdat kannabiksen riippuvuudesta ja kuinka tunnistaa käyttäjä). Artikkeli julkaistiin ensin Karjalaisessa, sitten Savon Sanomissa, ja ilmeisesti myös Keskisuomalainen aikoo julkaista kyseisen tekstin.
Vielä sen verran, että toimittaja on jo nyt saanut runsaasti vihaisia yhteydenottoja 'huumemyönteisen' jutun kirjoittamisesta. Eihän sitä nyt mitä tahansa saa lehdessä sanona, ihmiset voivat saada huonoja vaikutteita. :laugh:
Analist, butt stash specialist,
from inside brown ass, excrete brown stash... - Lion of Judah

Avatar
Pellon Pekko
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 908
Liittynyt: 16.4.2006

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja Pellon Pekko » 28.9.2007 10:10

Laura Määttänen teki hienoa työtä. Päätoimittajan toimesta jutusta saa halutessaan vaikutelman, joka vain vahvistaa sitä väärää käsitystä, mitä me yritämme muuttaa.

Suurin osa lukijoista haluaa saada juuri sen vaikutelman. Ihmiset tahtovat vahvistusta uskomuksilleen. Uskomukset tuovat monille lohtua - on helpompi kestää turvattomuutta ja ympärillä vallitsevaa epäoikeudenmukaisuutta, kun on jokin asia, jota turvattomuudesta voi syyttää. Syntipukin voima on uskomattoman suuri. Tuskinpa Iranin kansakaan seisoisi sekopäisen hallintonsa takana, elleivät eläisi siinä uskossa, että on ulkopuolinen vihollinen, jota kaikesta pahasta voi syyttää. Samaa ajatusta voisi soveltaa myös vaikkapa amerikkalaiseen yhteiskuntaan.

Hyvä sentään, että jotkut osaavat myös lukea, ja valituksia on sadellut. Kiitos, Laura Määttänen.

Avatar
konsta-aapeli
Viestit: 370
Liittynyt: 25.4.2006

Re: SS 25.9.2007 Hampun henki

ViestiKirjoittaja konsta-aapeli » 13.11.2007 15:25

Lähes sama teksti löytyy myös sanomalehti Karjalaisen nettisivuilta: http://www.karjalainen.fi/scripts/edori ... oc=3646755

E:Matisyahu olikin jo aiheesta maininnut :oops: Mutta tuossa ainakin tuo linkki.

-Konsta
Fear leeds to anger, anger leeds to hate, hate leeds to suffering.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 44 vierailijaa