Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Päivystyspoliklinikalle tulevista potilaista yli neljäsosa on joko humalassa tai alkoholiriippuvainen, käy ilmi Hyksin Vantaan Peijaksen sairaalassa tehdystä selvityksestä.
Vaikka kartoitus on tehty yhdessä sairaalassa, alkoholipotilaiden osuutta pidetään melko hyvin päivystyspoliklinikoiden tilannetta kuvaavana.
Selvityksessä kartoitettiin viime vuonna Vantaan Peijaksen sairaalan päivystyspoliklinikalle tulleita potilaita. Noin 200:aa potilasta seurattiin tarkemmin.
"Potilaista 27 prosenttia oli joko humalassa tai heidän epäiltiin olevan päihderiippuvaisia", Hyksin yhteisestä päivystystoiminnasta vastaava ylilääkäri Sinikka Pohjola-Sintonen sanoo.
Selvityksen potilaista puolet tuli vastaanotolle ambulanssilla. Kyse ei ole pelkästään rajuimmin juovista asunnottomista alkoholisteista, vaan myös pitkään alkoholia väärinkäyttäneistä ihmisistä, jotka saattavat vielä olla mukana työelämässäkin. Alkoholipotilaista naisia oli 46 prosenttia.
Sairaaloiden tai terveyskeskusten päivystykseen tulee tasaisesti myös potilaita, jotka ovat niin humalassa, ettei heitä pystytä heti tutkimaan.
Tällaisessa tilanteessa potilaille täytyy antaa osastohoidossa rauhoittavia lääkkeitä tai joskus jopa nukuttaa heidät, jotta alkoholin vieroitusoireet menevät ohi, ja usein sen jälkeen paljastuu vielä jokin lisäsairaus.
"Sairaalahoidossa näkyvä ryhmä on potilaat, jotka kärsivät pitkittyneistä sekavuustiloista", Pohjola-Sintonen sanoo.
Iltojen, öiden ja viikonloppujen tavallinen rutiini päivystyksessä on pyytää potilaita puhaltamaan alkometriin. Ketään siihen ei pakoteta, mutta hoidon tarpeen arviointia se helpottaa oleellisesti.
Päivystykseen alkoholin käytön takia tulevat potilaat potevat esimerkiksi keuhkokuumetta, ihotulehduksia, verenmyrkytyksiä ja haima- tai maksatulehduksia.
Huonokuntoisten alkoholipotilaiden jatkohoito ratkaistaan kussakin tapauksessa erikseen, koska mitään selkeää hoitomallia heille ei ole.
"Hyvin usein jatkohoitopaikka on terveyskeskuksen sairaalassa", Pohjola-Sintonen sanoo.
Helsingin yliopistollisen sairaalan Meilahden päivystysosastolla – osastolla, jonne kiireelliset tapaukset päivystyspoliklinikalta sijoitetaan – alkoholin käyttö on taustalla yli 60 prosentilla potilaista.
"Jos ajatellaan esimerkiksi alkoholikouristustilaa, se vaatii karkeasti arvioiden neljä päivää tehohoitoa ja neljää päivää osastolla", Meilahden sairaalan päivystysosaston erikoislääkäri Juhani Rossinen sanoo.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/P%C3 ... 5220589599
---
Noniin, tässä nähdään taas mitä se kuningas alkoholi tekee kansalaisille. Huvittavasti taas puhutaan "päihderiippuvaisista" vaikka pelkästään alkoholi on mainittu tekstissä. Ei liene yllätys, että pitkäaikainen alkoholin käyttö tekee tuhoja elimistölle ja on useasti mukana tapaturmissa.
Mutta, alkoholi on yhteiskunnan hyväksi havaitsema päihde, joka on ehdottomasti turvallisempaa kuin hUUmeet kuten hamppu, eiköstä vaan? Käsittämätöntä.
Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.
Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.
Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
- Ahkera Simpanssi
- Viestit: 60
- Liittynyt: 20.1.2005
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Se että onko jokin hyväksi ihmiselle ei tunnu painavan päättäjien mieltä kuhan siittä saa enemmistöltä otettua painoa sinne tilipussiin. Alkoholi kuin tupakka aloitetaan nuorena ja sitä mukaa kasvaa koko elämän, joillekkin enemmän harvoille ei yhtään. Kannabis ei tulisi ikinä saamaan samanlaista statusta ja sen takia laillistaminen on ollut viiveellä jo 30vuotta ja tulee vielä olemaankin kunnes kansa oikeasti tajuaa että ehkä päättäjät ei tiedäkkään tiedemiehiä enempää. Siis tuossa vain minun mielipide.
Tuohon turvallisempaa juttuun, onko jossain testituloksia joissa verrattaisiin alkoholin ja kannabiksen haittavaikutuksia nuorelle mielelle (15-17, en osaa edes kuvitella nuorempia polttamassa tai juomassa). Olisi ihan mielenkiintoista kun foorumeilla on kyllä paasattu sen haittavaikutuksia nuoriin mutta mitä se alkoholi tekee.. Ennen laillistamista mielestäni kannabikselle pitäisi saada suht samanlainen status kuin alkoholille ettei sitä hiisata joka ruokatunti tai nautita töistä lähdettyä, ei kukaan vedä 70% alkoholiakaan heti kun töistä pääsee. Taas höpöttelen omia ajatuksia pätkittäin ei ymmärrettävästi. Sitä se herääminen teettää.
Tuohon turvallisempaa juttuun, onko jossain testituloksia joissa verrattaisiin alkoholin ja kannabiksen haittavaikutuksia nuorelle mielelle (15-17, en osaa edes kuvitella nuorempia polttamassa tai juomassa). Olisi ihan mielenkiintoista kun foorumeilla on kyllä paasattu sen haittavaikutuksia nuoriin mutta mitä se alkoholi tekee.. Ennen laillistamista mielestäni kannabikselle pitäisi saada suht samanlainen status kuin alkoholille ettei sitä hiisata joka ruokatunti tai nautita töistä lähdettyä, ei kukaan vedä 70% alkoholiakaan heti kun töistä pääsee. Taas höpöttelen omia ajatuksia pätkittäin ei ymmärrettävästi. Sitä se herääminen teettää.
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Alkoholi kuin tupakka aloitetaan nuorena
Lievänä oftopikina/provosointina: Moniko täälläkään oli 18, kun sihauttelun aloitti? En minä ainakaan. Pelkäämpä, että täysi-ikäisenä päihteilyn aloittavat ovat ja aina tulevat olemaan vähemmistössä; kyllä se päihde-neitsyys menee siellä sähkökopin takana jo paria vuotta aikaisemmin.
Moni hiisaajakin saisi oppia tämän. Valitettavan moni vaan ottaa edelleen mallia Jenkkikomedioista yms. fiktiosta ja polttaa pilveä, kuin tupakkaa ikään... Ja sitten valittavat, miten kannabis on heille ongelma.Ennen laillistamista mielestäni kannabikselle pitäisi saada suht samanlainen status kuin alkoholille ettei sitä hiisata joka ruokatunti tai nautita töistä lähdettyä, ei kukaan vedä 70% alkoholiakaan heti kun töistä pääsee. Taas höpöttelen omia ajatuksia pätkittäin ei ymmärrettävästi. Sitä se herääminen teettää.
1 Kings 21:14 Then they sent word to Jezebel: "Naboth has been stoned and is dead."
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Uranus kirjoitti: ...Moni hiisaajakin saisi oppia tämän. Valitettavan moni vaan ottaa edelleen mallia Jenkkikomedioista yms. fiktiosta ja polttaa pilveä, kuin tupakkaa ikään... Ja sitten valittavat, miten kannabis on heille ongelma.
Veikkaanpa, että kahden käden sormilla voidaan laskea ne ihmiset, jotka "ottaa mallia" ja(&&) polttaa pilveä kuin tupakkaa ikään. Luulen, että pilveä poltetaan kuin tupakkaa ikään, koska se on kivaa. Ei sen takia, kun joku tummaihoinen telkkarissa teki niin. Sitä paitsi voi sitä pilveä polttaa kuin tupakkaa ikään ilman että se itselle olisi ongelma. Ainaki mummielestä. Jos mä haluun niimmä saan.
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
No siis ajatukseni suurinpiirtein oli, että käyttökulttuuri saisi olla samankaltainen, kuin alkoholituotteilla on. Aika harvoin tuo periaate tulee ilmi polttajienkaan taholta, vaan yleensä kanna ajatellaan yleis-pään sekoittajaksi, jonka alaisena on pelkästään hauskaa olla esim. koulussa. Sillä mukavoitetaan kotiaskareita ja otetaan rohkaisuksi ulos mentäessä ja pahinta: nukahduslääkkeenä, joka on monelle se niitti, joka pitää putken päällä. Näin kun menetellään joka päivä aamusta iltaan, niin alkaa niitä ongelmiakin kertyä.
1 Kings 21:14 Then they sent word to Jezebel: "Naboth has been stoned and is dead."
- reijo hiller
- 3 tähteä
- Viestit: 2717
- Liittynyt: 22.2.2004
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Uranus: mihin nuo väitteesi kuvaamastasi "käyttökulttuurista" perustuvat?
Minulla on nimittäin täysin erilaisia näkemyksiä ja kokemuksia.
Luultavasti molempien näkemys perustuu lähinnä omiin kokemuksiin.
Olisiko asia niin, että sinä tunnet paljon hyvin nuoria käyttäjiä? Minä taas vähän iäkkäämpiä? En tiedä, mutta en tosiaan tunne tuollaisia tyyppejä juurikaan. Sen sijaan kylläkin kymmeniä vastuullisia aikuisia pilvenkäyttäjiä.
(Minulla on myös on toinen kokemuslähde, taannoinen käyttäjien kyselytutkimus. Siinä ei juuri kukaan vastannut käyttötavoiltaan kuvaamaasi käyttäjätyyppiä. Ehkä he olivat sitten liian pilvessä vastatakseen... tai sitten heitä ei lopulta juurikaan ollut.)
En haluaisi ikinä muuten, että kannabiksenkäyttö olisi Suomessa vastaavaa perseiden olalle vetämistä kuin täkäläinen juomakulttuuri, jossa illan hauskuudesta suuri osa on siinä, että jälkikäteen ei muisteta mitään.
Soisin sen sijaan suomalaisen juomakulttuurin häipyvän jo hevonkuuseen. Etelä-Euroopassa on juotu alkoholia yli neljä kertaa pidempään kuin täällä, siellä se osataan ottaa sitten vaikka lasillisena silloin tällöin meikäläisten känniääliöinnin sijaan. Meillä ei tuotakaan päihdettä usein hallita, vaan kun otetaan, niin otetaan Pohjanmaan kautta. Alkoholilla turrutetaan kognitiiviset toiminnot sataprosenttisesti, ja sen jälkeen ei yleensä enää edes kyetä tekemään mitään järkevää (kuten niitä kotiaskareita). Alkoholin parissa ne "rohkaisuryypyt" vasta tunnettuja ovatkin, ja kavereidenkin kanssa ilta lähtee monilla kunnolla käyntiin vasta kun on saatu otettua ne pohjat. Ja monet juovat vähintään penkkiurheiluiltana pari olutta tai "yömyssyn" vahvempaa.
Minusta kotiaskareiden mukavoittaminen ganjalla ei tuohon nähden kuulosta edes mitenkään pahalta. Töitä yleisesti ("muille") ei tulisi tietenkään päihtyneenä tehdä, jos siitä voi aiheutua muille jotain haittaa - ei bussikuskille savuja keskellä päivää, mutta jos kotona tekee työkseen saviastioita ja polttaa savut kesken kaiken, ei se ketään haittaakaan. Jos päiväsavut kuulostaa pahalta vain siksi, että aivoihin ylipäänsä annetaan keskellä päivää ulkoisilla nautintoaineilla ärsykkeitä, saanen muistuttaa tupakoinnin, kahvin ja energiajuomien käytön yleisyydestä kouluissa ja työpaikoilla. Myös psyykeen ja suorituskykyyn vaikuttavia lääkkeitä käytetään töissä, jopa mahdollistamaan sen, että on siellä töissä eikä makaa kotona sairauslomalla (samalla on sitten kyllä pää pehmeänä ja äo alennuksessa).
Minulla on nimittäin täysin erilaisia näkemyksiä ja kokemuksia.
Luultavasti molempien näkemys perustuu lähinnä omiin kokemuksiin.
Olisiko asia niin, että sinä tunnet paljon hyvin nuoria käyttäjiä? Minä taas vähän iäkkäämpiä? En tiedä, mutta en tosiaan tunne tuollaisia tyyppejä juurikaan. Sen sijaan kylläkin kymmeniä vastuullisia aikuisia pilvenkäyttäjiä.
(Minulla on myös on toinen kokemuslähde, taannoinen käyttäjien kyselytutkimus. Siinä ei juuri kukaan vastannut käyttötavoiltaan kuvaamaasi käyttäjätyyppiä. Ehkä he olivat sitten liian pilvessä vastatakseen... tai sitten heitä ei lopulta juurikaan ollut.)
En haluaisi ikinä muuten, että kannabiksenkäyttö olisi Suomessa vastaavaa perseiden olalle vetämistä kuin täkäläinen juomakulttuuri, jossa illan hauskuudesta suuri osa on siinä, että jälkikäteen ei muisteta mitään.
Soisin sen sijaan suomalaisen juomakulttuurin häipyvän jo hevonkuuseen. Etelä-Euroopassa on juotu alkoholia yli neljä kertaa pidempään kuin täällä, siellä se osataan ottaa sitten vaikka lasillisena silloin tällöin meikäläisten känniääliöinnin sijaan. Meillä ei tuotakaan päihdettä usein hallita, vaan kun otetaan, niin otetaan Pohjanmaan kautta. Alkoholilla turrutetaan kognitiiviset toiminnot sataprosenttisesti, ja sen jälkeen ei yleensä enää edes kyetä tekemään mitään järkevää (kuten niitä kotiaskareita). Alkoholin parissa ne "rohkaisuryypyt" vasta tunnettuja ovatkin, ja kavereidenkin kanssa ilta lähtee monilla kunnolla käyntiin vasta kun on saatu otettua ne pohjat. Ja monet juovat vähintään penkkiurheiluiltana pari olutta tai "yömyssyn" vahvempaa.
Minusta kotiaskareiden mukavoittaminen ganjalla ei tuohon nähden kuulosta edes mitenkään pahalta. Töitä yleisesti ("muille") ei tulisi tietenkään päihtyneenä tehdä, jos siitä voi aiheutua muille jotain haittaa - ei bussikuskille savuja keskellä päivää, mutta jos kotona tekee työkseen saviastioita ja polttaa savut kesken kaiken, ei se ketään haittaakaan. Jos päiväsavut kuulostaa pahalta vain siksi, että aivoihin ylipäänsä annetaan keskellä päivää ulkoisilla nautintoaineilla ärsykkeitä, saanen muistuttaa tupakoinnin, kahvin ja energiajuomien käytön yleisyydestä kouluissa ja työpaikoilla. Myös psyykeen ja suorituskykyyn vaikuttavia lääkkeitä käytetään töissä, jopa mahdollistamaan sen, että on siellä töissä eikä makaa kotona sairauslomalla (samalla on sitten kyllä pää pehmeänä ja äo alennuksessa).
Re: Päivystyspotilaista yli neljännes päihderiippuvaisia
Vaikka me kaikki tiedetään totuus, että hamppu on ns. "parempi" vaihtoehto kun alkoholi, mm. terveysriskit...
Suomessa on juotu alkoholia jo meidän esi-isistä lähtien. Sitä ei pystytä ikinä muuttamaan. Suomi on juppojen maa...Kyllä alkoholikin kiellettäisiin jos se keksittäisiin vasta tällä vuosikymmenellä. Mutta kun ei ole niin, jos meidän esi-isät olisavat nauttineet mielummin hamppua niin sitten olisivat asiat toisin.
Pitää vaan kestää se, että Suomessa juodaan alkoholii.
Kyllä se hamppu löytää tiensä vielä tänne Suomenkin
Malttia...Malttia...
Suomessa on juotu alkoholia jo meidän esi-isistä lähtien. Sitä ei pystytä ikinä muuttamaan. Suomi on juppojen maa...Kyllä alkoholikin kiellettäisiin jos se keksittäisiin vasta tällä vuosikymmenellä. Mutta kun ei ole niin, jos meidän esi-isät olisavat nauttineet mielummin hamppua niin sitten olisivat asiat toisin.
Pitää vaan kestää se, että Suomessa juodaan alkoholii.
Kyllä se hamppu löytää tiensä vielä tänne Suomenkin
Malttia...Malttia...
Jos elämä olisi luotu silleen, että ihminen olisi aina sekaisin niin olisko selvinpäin oleminen silloin rikos?
Palaa sivulle “Politiikka ja media”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 31 vierailijaa